aktualności

Kolejny krok ku cywilnemu dowodzeniu armią? Raport specjalny Fundacji Ad Arma

30/12/2020 | Artykuły

W związku z ostatnimi zmianami w MON, budzącymi szereg wątpliwości co do organizacji struktur Ministerstwa i sposobu kierowania Siłami Zbrojnymi RP, Fundacja Ad Arma opublikowała raport specjalny pt. “Uwagi na temat pozycji Szefa SG WP, jego roli oraz zakresu uprawnień według wybranych przepisów prawa i ich zmian na przestrzeni czasu”. Dokument zawiera nie tylko analizę dokonanych niedawno modyfikacji, ale również przedstawia je na tle innych przeobrażeń, do których dochodzi w zarządzaniu naszym państwem.

Coraz szerszym echem, zarówno wśród zwykłych obywateli jak i dziennikarzy branżowych oraz najwyższych rangą żołnierzy, odbija się Zarządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 6 XI 2020 r. (20/MON) w sprawie regulaminu organizacyjnego MON. Jak wynika z analiz Fundacji Ad Arma, które opublikowano w najnowszym raporcie specjalnym, na mocy Zarządzenia Szef Sztabu Generalnego WP stracił jedyną wyraźną podstawę do samodzielnego (bezpośredniego) wykonywania działań.

“Zmiany wprowadzane do aktów prawnych od dłuższego czasu podlegają stałej tendencji, polegającej na stopniowym osłabianiu pozycji Szefa SG WP i wzmacnianiu czynników cywilnych, przede wszystkim Ministra i jego aparatu biurokratycznego. Omawiane Zarządzenie MON z dn. 6.XI.2020 wpisuje się tę tendencję i stwarza możliwość kwestionowania kierowniczej roli Szefa SG WP wobec Sztabu Generalnego WP” – mówi Jacek Hoga, prezes Fundacji Ad Arma.

Zdaniem Fundacji, istnieje możliwość skrajnego interpretowania obowiązujących obecnie przepisów w taki sposób, że Minister mógłby próbować całkowicie wyeliminować aktywność Szefa SG WP nawet w sprawach, które teoretycznie pozostawiono w granicach jego kompetencji. Fundacja podkreśla też, że zaistnienie takiej sytuacji zależy w praktyce tylko od woli Ministra, który bez zmian w przepisach, jedynie stosując określoną interpretację, mógłby próbować całkowicie zmarginalizować Szefa SG WP w dowolnym zakresie.

Z opublikowanego przez Fundację raportu wynika też, że obecne przepisy stwarzają sytuację, w której uprawnienia Szefa SG WP nie tylko zostały sztywno ograniczone, ale Minister posiada także faktyczną możliwość decydowania, które z tych uprawnień Szef SG WP będzie mógł wykonywać.

“Można więc w pewnym uproszczeniu przyjąć, że wprowadzone zmiany wpłynęły nie tylko na pozycję Szefa SG WP, ale też na samą rolę “dowodzenia”, poprzez przeniesienie punktu ciężkości na sferę uprawnień cywilnych” – wyjaśnia Jacek Hoga.

Fundacja zauważa przy tym, że pomimo wprowadzonych zmian, to Szef SG WP pozostaje osobą odpowiedzialną za przygotowanie Sił Zbrojnych RP, co wciąż wynika z art. 8 ustawy z dnia 14 grudnia 1995 r. o urzędzie Ministra Obrony Narodowej. Szef SG odpowiada więc m.in. za przygotowanie i wyszkolenie SZ RP na potrzeby obrony państwa, określanie celów i głównych kierunków w zakresie działalności operacyjnej i szkoleniowej, zapewnienie utrzymania w SZ RP gotowości bojowej oraz planowanie i koordynowanie logistyki SZ RP.

“W praktyce oznacza to, że odpowiedzialność jest po stronie Szefa SG ale decyzyjność jest w rękach Ministra Obrony Narodowej. Zmiana ta rażąco przeczy naturalnej sytuacji pozostawiania odpowiedzialności na osobie decyzyjnej. Jest to bardzo wygodne dla polityków, ale może być zabójcze dla kształtowania prawidłowych zmian w Wojsku Polskim” – komentuje Jacek Hoga.

Fundacja jako konkretny przykład tendencji, wpisujących się w zaprezentowany w raporcie model, podaje wprowadzenie do polskiego systemu prawnego możliwości wykorzystania Sił Zbrojnych RP przez organy cywilne (np. Inspekcję Sanitarną). Z tej perspektywy, zdaniem Fundacji, można również spojrzeć na ujawnioną 29.12.2020 informację na temat szczepień żołnierzy przeciw COVID-19, wedle której od poddania się szczepieniom uzależniona będzie możliwość uzyskania awansu w wojsku. Wytyczne w tej sprawie zostały rozesłane przez Departament Kadr Ministerstwa, a więc czynnik cywilny.

“Należy spodziewać się, że zidentyfikowane mechanizmy będą tylko ulegać pogłębieniu, a struktury wojskowe będą stawały się coraz bardziej uzależnione od centralnej administracji rządowej” – podsumowuje prezes Fundacji Ad Arma.

Pełna wersja raportu “Uwagi na temat pozycji Szefa SG WP, jego roli oraz zakresu uprawnień według wybranych przepisów prawa i ich zmian na przestrzeni czasu”.

 

Więcej aktualności

Mamy oswoić się z zagrożeniem

Mamy oswoić się z zagrożeniem

aktualnościMamy oswoić się z zagrożeniem "Z bezpieczeństwem i przygotowaniem na zagrożenia należy się oswajać" – powiedział szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz ogłaszając przy tym nowy program „Edukacja z wojskiem”, który ma objąć 3500 szkół. "Od przedszkolaka do...

Dotacje UE na zwiększenie produkcji amunicji

Dotacje UE na zwiększenie produkcji amunicji

aktualnościUnia Europejska zamierza przekazać ze swojego budżetu 500 milionów euro na zwiększenie produkcji amunicji w zakładach zbrojeniowych. Wedle informacji opublikowanych w Dzienniku Gazeta Prawna, głównym beneficjentem wsparcia będą niemieckie koncerny, a Polska...

Jak szkoli się WOT?

Jak szkoli się WOT?

aktualnościKrótka charakterystyka procesu szkolenia żołnierza i pododdziałów wojsk obrony terytorialnej wygląda następująco: cały cykl szkolenia trwa aż 72 miesiące, czyli sześć lat. Po szkoleniu podstawowym lub wyrównawczym (dla żołnierzy z innych rodzajów wojsk,...

Liczebność Wojsk Obrony Terytorialnej

Liczebność Wojsk Obrony Terytorialnej

aktualnościW listopadzie 2015 r. podczas przedstawiania posłom Komisji Obrony Narodowej Informacji Ministra Obrony na temat aktualnych problemów obronności oraz planów działań resortu w 2016 r. minister obrony narodowej Antoni Macierewicz zapowiedział utworzenie...

Komu sprzyjają zakazy posiadania broni?

Komu sprzyjają zakazy posiadania broni?

aktualnościPolicjanci z trójmiejskiej drogówki zatrzymali mężczyznę, który miał orzeczonych 7 sądowych zakazów prowadzenia pojazdów. Kierujący nie miał włączonych świateł, zapiętych pasów i ubezpieczenia OC. Miał za to narkotyki. Liczne zakazy i przepisy prawne nie...

Myśliwi i polowanie, po co to komu?

Myśliwi i polowanie, po co to komu?

aktualnościPoprzedni tydzień w dużym stopniu upłynął pod znakiem protestów rolniczych. Mniejszy rozgłos uzyskał fakt, że do rolników dołączyli się myśliwi. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiedziało bowiem szereg ograniczeń w prowadzeniu gospodarki łowieckiej....

W XXI wieku zakażą grotów do łuków i kusz?

W XXI wieku zakażą grotów do łuków i kusz?

aktualnościPo tym jak w Wielkiej Brytanii zakazano noży i postawiono postulat zakazu posiadania długiej broni białej, brytyjski rząd pochylili się nad przestępczością dokonywaną za pomocą kusz i proc. Stwierdzono, że są to incydentalne zjawiska. W związku z tym...

Nowy raport na temat WOT

Nowy raport na temat WOT

aktualnościFundacja Ad Arma opublikowała nowy raport „Tabele WOT. Praktyka tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej”. Publikacja jest już dostępna do kupienia w formie papierowej. Celem raportu jest uporządkowanie dostępnych danych, nie objętych klauzulami dostępu do...

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

    Adres email (wymagane)

    Oświadczam, że zostałem poinformowany o przetwarzaniu moich danych osobowych przez Administratora na zasadach określonych w Polityce Prywatności

    sklep internetowy dla naszych sympatyków

    Kupując na 3dom.pro/ad-arma/ wspierasz Fundację

    Wesprzyj  

    Fundacja Ad Arma utrzymuje się wyłącznie z datków wpłacanych przez sympatyków. Nie korzystamy ze wsparcia ani dotacji z Unii Europejskiej.

    Podstawę działalności stanowią wpłacane regularnie, raz na miesiąc darowizny w wysokości 40, 80 złotych lub w innej dowolnej kwocie.

    Każde wsparcie jakie otrzymujemy, przeznaczamy na nasze cele statutowe oraz realizację projektów Fundacji. Od Państwa wsparcia zależy sukces naszych działań.

    DOTPAY

    Wesprzyj za pomocą Blika, przelewu online itp.

    PRZELEW TRADYCYJNY

    64 1020 5011 0000 9802 0292 2334
    Fundacja Ad Arma
    87-162 Krobia

    PAYPAL

    Wesprzyj szybko i wygodnie przez PayPal.

    Dane kontaktowe

      87-162 Krobia
      +48 731 160 382
      fundacja@adarma.pl

    Godziny pracy

    Pn- Pt: 8:00 - 15:30
    Sobota: 8:00 - 15:30
    Niedziela: Zamknięte

    sprawdź co u nas

    Copyright © 2021 Fundacja Ad Arma. All rights reserved.