aktualności

Kolonizacja +

2/02/2022

Amerykanie zaproponowali Rosjanom, że umożliwią im dokonywanie inspekcji bazy USA znajdującej się w polskim Redzikowie. Tymczasem Polska, na mocy amerykańsko-polskiej umowy o wzmocnionej współpracy obronnej, nie posiada kontroli nad tym, co znajduje się w amerykańskich bazach budowanych na jej terytorium.

Propozycja USA to część odpowiedzi Amerykanów na żądania postawione ostatnio przez Moskwę. Wedle relacji medialnych, rząd Polski zgodził się na pomysł inspekcji Redzikowa przez Rosjan, ale pod warunkiem, że Rosjanie zgodzą się na inspekcję baz w Obwodzie Kaliningradzkim.

Warto w tym miejscu przypomnieć najważniejsze wnioski z raportu Fundacji Ad Arma „Tabele sojusznicze”, w którym przeanalizowaliśmy amerykańsko-polską umowę o wzmocnionej współpracy obronnej, m.in. w kwestii przekazania obiektów i terenów na obszarze państwa polskiego Siłom Zbrojnym USA oraz zasady ich użytkowania. Przeprowadzona analiza pozwala stwierdzić m.in., że:

– USA nie zostały w żaden wiążący sposób zobowiązane do wykorzystania swoich Sił Zbrojnych do obrony Polski, ani w ogóle do utrzymywania swojej obecności.

– Polska nie zagwarantowała sobie ani wpływu, ani kontroli co do ilości i rodzajów przerzucanych na jej terytorium Sił Zbrojnych USA oraz ich sprzętu.

– Polska zgodziła się na tworzenie na swoim terytorium obiektów i obszarów o charakterze eksterytorialnym i autonomicznym, tj. pozostających w wyłącznej dyspozycji Sił Zbrojnych USA.

– Władze Sił Zbrojnych USA uzyskały prawo ustalania warunków i zasad eksploatowania wszystkich systemów kontroli ruchu lotniczego, żeglugi morskiej i śródlądowej oraz związanych z nimi systemów łączności.

Na podstawie umowy na terenie Polski powstają więc strefy pod wyłącznym nadzorem USA, w których będzie obowiązywało wyłącznie prawo amerykańskie. Na mocy umowy, amerykanie (w tym cywile) mogą także posiadać i nosić broń palną na terytorium Polski, a siły zbrojne USA są zwolnione z płacenia w Polsce VAT i nie potrzebują polskich koncesji i licencji do wykonywania pracy na terytorium RP. Umowa przyznaje Amerykanom także inne ułatwienia, takie jak np. szybką i darmową rejestrację samochodów w Polsce. Polska zrzekła się również pierwszeństwa jurysdykcji nad członkami Sił Zbrojnych USA.

Podsumowując tę sprawę oraz inne ostatnie doniesienia:

W amerykańskich bazach znajdujących się na terytorium Polski inspekcje być może będą mogli robić Rosjanie. W tym samym czasie takiej możliwości mogą nie mieć Polacy.

Amerykańscy cywile mogą posiadać i nosić broń palną na terenie Polski. Takiej możliwości nie mają obecnie obywatele RP mieszkający na wschodzie Polski, którym na mocy rozporządzenia MSWiA zakazano przemieszczania się z bronią, a więc de facto również kupowania nowej broni i dokupowania amunicji do broni już posiadanej.

Amerykanie mogą za darmo rejestrować swoje samochody w Polsce i sprowadzać sprzęt do swoich baz na terenie RP bez kontroli i nadzoru ze strony polskiej. Obywatele polski dostają z WKU listy informujące o możliwości przejęcia ich prywatnych samochodów na potrzeby armii w związku z eskalacją konfliktu na wschodzie.

Komentując podpisanie amerykańsko-polskiej umowy pisaliśmy, że na tym właśnie w praktyce polega kolonializm. Absurdalne wymogi lokalnych procedur mają dotyczyć tylko tubylców, a nie mogą utrudniać działań kolonizatorom. Właśnie do takiego poziomu zostaliśmy sprowadzeni jako państwo i jako naród. Umowa między USA a Polską wprowadza de facto dwie kategorie ludzi – przybyszów z metropolii, którzy są wyłączeni z większości obowiązków i cieszą się większymi prawami i tubylców, czyli Polaków, którzy muszą przestrzegać absurdalnych przepisów ograniczających fundamentalne swobody i wolności. Dzisiaj na przykładzie bazy w Redzikowie wyraźnie widzimy, że mamy do czynienia z „kolonizacją plus” – przywileje na terytorium Polski mogą wkrótce dotyczyć nie tylko naszych sojuszników, ale również potencjalnych wrogów.

Niestety, mało kto mówi o tym głośno ponieważ istnieje w Polsce niewiele mediów i środowisk, które mogą sobie pozwolić na niezależność w zakresie wyrażanych opinii i formułowanych wniosków. Fundacja Ad Arma ma taką niezależność dzięki temu, że utrzymywana jest przez Darczyńców i Sympatyków, których zaangażowanie pozwala na informowanie naszego społeczeństwa o realnych skutkach polityki prowadzonej przez rządzących naszym krajem.

Jeśli zgadzacie się Państwo z nami, prosimy o wsparcie naszych działań, dzięki czemu możliwe będzie przebicie się z informacjami do kolejnych Polaków:

nr konta 64 1020 5011 0000 9802 0292 2334

Fundacja Ad Arma
87-162 Krobia

Więcej aktualności

Rozwiąż równanie

Rozwiąż równanie

aktualności„Sieją terror w Niemczech – jadą do Polski. Za Odrą trwają ataki śniadych nożowników„. To jeden z nagłówków medialnych opisujących aktualną sytuację w Europie. Równolegle mamy do czynienia z przyjęciem przez UE tzw. paktu migracyjnego. Jakie mogą być tego...

To są stresujące przedmioty

To są stresujące przedmioty

aktualnościBrytyjska policja przeprowadziła najazd na dom w jednej z miejscowości w pobliżu Manchesteru, ponieważ zamieszkujące go osoby opublikowały w mediach społecznościowych zdjęcia posiadanej przez siebie broni. Funkcjonariusze skonfiskowali kuszę, noże, miecze,...

Byś bał się pomyśleć

Byś bał się pomyśleć

aktualnościWzrost liczby ataków z użyciem noży wzmaga niepokój opinii publicznej - artykuł o takim nagłówku opublikowała niedawno brytyjska sekcja portalu Associated Press. Wielka Brytania przoduje w zakresie zakazów ograniczeń i represji dotyczących posiadania noży....

Czyim sojusznikiem jest NATO?

Czyim sojusznikiem jest NATO?

aktualnościJens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, zabrał niedawno publicznie głos mówiąc, iż: "NATO istnieje, aby bronić 32 narodów oraz praw naszych społeczeństw do swobodnego i spokojnego życia. Z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii, Bifobii i...

W razie zagubienia śrubokrętu dzwoń 112

W razie zagubienia śrubokrętu dzwoń 112

aktualnościW ramach akcji „Życia nie noże” („Lives Not Knives”) brytyjska policja przygotowała ulotkę dla mieszkańców. Przetłumaczono ją na szereg języków, w tym na polski. Czy wiesz, po czym poznać, że ktoś nosi nóż? Czy wiesz dlaczego, ktoś może chcieć nosić nóż? -...

Noże tylko dla pełnoletnich!

Noże tylko dla pełnoletnich!

aktualności"Nie sprzedajemy noży osobom poniżej 18 roku życia" - taka informacja pojawiła się obok noży i narzędzi na półkach jednej z sieci marketów działających na polskim rynku. Oczywiście nie nastąpiła wcześniej żadna zmiana w prawie dotycząca kupowania i...

“Trzeba być gotowym na każdą sytuację”

“Trzeba być gotowym na każdą sytuację”

aktualności"Trzeba być gotowym na każdą sytuację" - powiedział szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz dodając przy tym, że ma spakowany plecak ucieczkowy. Komentarz Fundacji Ad Arma: Jesteśmy gotowi na wojnę czy do ucieczki? Niech się politycy zdecydują. Widmo Zaleszczyk...

Wymiar sprawiedliwości a bezpieczeństwo

Wymiar sprawiedliwości a bezpieczeństwo

aktualnościZgodnie z komunikatem wydanym przez Prokuraturę Okręgową w Siedlcach kierowaną przez prokuratora Krzysztofa Czyżewskiego w podległej mu instytucji powołano zespół śledczy w celu prowadzenia śledztwa w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia...

Scrabble za bardzo rywalizacyjne?

Scrabble za bardzo rywalizacyjne?

aktualnościScrabble, jedna z najsłynniejszych gier planszowych na świecie, ma doczekać się nowej edycji ze zmienionymi zasadami. Wedle badań zleconych przez producenta gry, rywalizacja jest coraz mniej atrakcyjna dla młodszych pokoleń graczy, w związku z czym nacisk...

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

  Adres email (wymagane)

  Oświadczam, że zostałem poinformowany o przetwarzaniu moich danych osobowych przez Administratora na zasadach określonych w Polityce Prywatności

  sklep internetowy dla naszych sympatyków

  Kupując na 3dom.pro/ad-arma/ wspierasz Fundację

  Wesprzyj  

  Fundacja Ad Arma utrzymuje się wyłącznie z datków wpłacanych przez sympatyków. Nie korzystamy ze wsparcia ani dotacji z Unii Europejskiej.

  Podstawę działalności stanowią wpłacane regularnie, raz na miesiąc darowizny w wysokości 40, 80 złotych lub w innej dowolnej kwocie.

  Każde wsparcie jakie otrzymujemy, przeznaczamy na nasze cele statutowe oraz realizację projektów Fundacji. Od Państwa wsparcia zależy sukces naszych działań.

  DOTPAY

  Wesprzyj za pomocą Blika, przelewu online itp.

  PRZELEW TRADYCYJNY

  64 1020 5011 0000 9802 0292 2334
  Fundacja Ad Arma
  87-162 Krobia

  PAYPAL

  Wesprzyj szybko i wygodnie przez PayPal.