Logowanie użytkownika

Zarejestruj się

Z wizytą w Bumarze Łabędy
Jakie mamy wojsko? Raport z 25 lat zmian w polskiej armii
Nowy Raport Fundacji Ad Arma
Wujek Sam nie wygra sam - amerykańscy Marines ćwiczą III wojnę
Rewolwer przez duże "R"

Z wizytą w Bumarze Łabędy

Jakie mamy wojsko? Raport z 25 lat zmian w polskiej armii

Ostatnie kilkadziesiąt lat przyniosło w Wojsku Polskim sporo zmian. Wśród nich jest nie tylko zwrot ze wschodu na zachód i idące za tym sojusze, ale również odmienne sposoby myślenia o poborze, organizacji wojska, systemie dowodzenia i wyposażania armii. Jak Polska wykorzystała ostatnie ćwierć wieku? Mówi o tym „Fotoplastykon. Siły Zbrojne RP w liczbach” – raport specjalny przygotowany przez Fundację Ad Arma.

Czytaj dalej…

Nowy Raport Fundacji Ad Arma

Wujek Sam nie wygra sam – amerykańscy Marines ćwiczą III wojnę

Wujek Sam nie wygra sam – amerykańscy Marines ćwiczą III wojnę

Rewolwer przez duże “R”

Broń, wolność, pobór

Zobacz film:

Ukraińcy broni się nie boją

Podczas gdy w Polsce trwa debata na temat, czy nasi rodacy dorośli do tego, żeby mieć prawo do posiadania broni palnej, takich problemów nie mają nad Dnieprem. Karabin na Ukrainie może mieć dziś legalnie właściwie każdy dorosły. Naszym wschodnim sąsiadom wcale to jednak nie wystarcza.

Czytaj cały tekst Michała Kozaka

Grube ryby? Raczej cienkie płotki. Zobacz, kto naprawdę zarabia na handlu polską bronią?

Jedną z podstaw budowania siły militarnej, gospodarczej i rzeczywistej suwerenności jest produkcja uzbrojenia. Zgodnie z jeszcze peerelowską nowomową nadal nazywana jest ona często „produkcją specjalną”. Nie jest tajemnicą, że w III RP przemysł zbrojeniowy ma poważne kłopoty – by być bardziej konkretnym – jest w większości resztką po zdolnościach PRL-u. Może nie były to produkty przodujące, jednak w kilku dziedzinach dawały sobie nieźle radę. Te zdolności są obecnie utracone w znacznej mierze. Wszyscy to widzą, jednak gdzie jest winny?

Zobacz film

Z Trumpem jak z Napoleonem

Anonimowy żołnierz o służbie w Wojskach Obrony Terytorialnej

Anonimowy żołnierz służbę w WOT opisuje w czarnych barwach. Warto wysłuchać nagrania, wszak gorzka prawda jest lepsza od najsłodszego kłamstwa. Tylko stając w prawdzie będziemy mogli podjąć próbę poprawy sytuacji.