aktualności

Czy za przestępstwo z użyciem broni odpowiada broń?

21/07/2023

Nagonka na posiadanie broni z powodu jej nadużycia w przestępstwie jest tak samo logiczna jak chęć zakazania posiadania dzieci bez państwowych pozwoleń ze względu na nadużycia władzy rodzicielskiej – przypomina Fundacja Ad Arma w związku z licznymi komentarzami medialnymi dotyczącymi strzelaniny, do której doszło w Poznaniu.

29-letni mężczyzna zabił narzeczonego swojej byłej dziewczyny, a następnie strzelił sam do siebie. Wedle relacji medialnych, najprawdopodobniejszym motywem zbrodni była zawiedziona miłość.

W przestrzeni publicznej często słychać argument, że można nadużyć broni palnej, w związku z tym należy ograniczyć i ściśle reglamentować dostęp do niej. To prawda, że broni można nadużyć. Tak samo, jak nadużyć można każdego innego przedmiotu. Media od kilku dni żyją strzelaniną w Poznaniu. Wcześniej przez kilka dni żyły wypadkiem samochodowym, do którego doszło w Krakowie. 4 mężczyzn zginęło po tym, jak kierowca samochodu stracił panowanie nad autem jadącym z szaleńczą prędkością po ulicach miasta. Bez wątpienia doszło do nadużycia samochodu. Nie jest to jednak argument, aby ograniczyć innym ludziom dostęp do samochodów.

Można nadużyć broni, noża, siekiery, auta, telefonu, aparatu fotograficznego, komputera lub jakiegokolwiek innego narzędzia. Nadużycie przez jedną osobę nie jest argumentem za tym, żeby danego dobra pozbawić wszystkich innych.

Warto także zwrócić uwagę na inną kwestię. Mężczyzna, który zastrzelił w Poznaniu narzeczonego swojej byłej dziewczyny, miał pozwolenie na broń. Jak powiedział rzecznik prasowy wielkopolskiej policji:

„Złożył wniosek o pięć sztuk broni sportowej i 10 sztuk broni kolekcjonerskiej. Spełnił wszystkie wymogi: przeszedł kurs, zdał egzamin, przedłożył opinię lekarską i na tej podstawie taką licencję i takie zezwolenia dostał.”

Fundacja Ad Arma od lat wykazuje, że testy, egzaminy, a przede wszystkim badania psychologiczne nie chronią przed złym użyciem legalnej broni. Nie są wstanie przewidzieć tego, jaką decyzję podejmie w przyszłości człowiek używając swojej wolnej woli. Są natomiast skuteczną metodą utrudniania dostępu do broni zwykłym ludziom.

Jak wielokrotnie podkreślaliśmy, jeśli jakiś człowiek będzie chciał dokonać napadu czy zamachu, to zrobi to z użyciem takiej broni, do jakiej akurat będzie miał dostęp lub broni nielegalnej. Mężczyzna, który strzelał w Poznaniu, równie dobrze mógł dokonać przestępstwa z użyciem noża, maczety czy siekiery. Jednak dla „hoplofobów”, zwolenników reglamentacji dostępu do broni oraz wielu zwykłych osób, których umysły zatrute są rozmaitymi ideologiami, w przypadku niewłaściwego użycia broni palnej na pierwszym miejscu listy winnych tragedii jest przedmiot – pistolet, karabin czy strzelba. Pociągający za spust człowiek oddala się na dalszy plan.

Skoro w przypadku zabójstwa z użyciem pistoletu winny jest pistolet, nie zabójca, to czy zatem analogicznie:

W przypadku przejechania kogoś samochodem winny jest samochód?
W przypadku zadźgania kogoś nożem winny jest nóż?
W przypadku zranienia się siekierą w trakcie pracy winna jest siekiera?

Przykłady można mnożyć, jednak wieloletnia propaganda wylewająca się z mediów i przestrzeni publicznej spowodowała, że z argumentami opartymi o zdrowy rozsądek ciężko się przebić do szerszego grona odbiorców, którzy reagują już niemal wyłącznie na emocje. W konsekwencji, logika ustępuje, a postępuje etatyzm, biurokracja, socjalizm i nadzór władzy nad obywatelami, którym w imię ich własnego „bezpieczeństwa” odbiera się kolejne swobody i wolności. A że wolność ściśle wiąże się z odpowiedzialnością za własne czyny i postanowienia, coraz więcej osób zwyczajnie boi się wolności i woli poddać się nadzorowi urzędników. Stąd m.in. konieczność wyrabiania coraz to nowych pozwoleń, zezwoleń, uprawnień i licencji do wykonywania czynności, z którymi ludzkość przez setki lat radziła sobie doskonale bez państwowej kontroli, oraz narastające ograniczenia w dostępie do rozmaitych przedmiotów, którymi potencjalnie możemy zrobić sobie lub komuś krzywdę. Ten „postęp” prowadzi do coraz ściślejszego nadzoru państwa nad rodzinami, nad firmami, nad prywatnymi domami, samochodami i kolejnymi sferami życia obywateli.

Wracając do broni palnej i dostępu do niej, warto w tym kontekście spojrzeć na broń czarnoprochową w Polsce. Jest ona od kilkunastu lat powszechnie dostępna bez pozwoleń i rejestracji. Szacuje się, że obiegu w naszym kraju może być nawet kilkaset tysięcy sztuk broni czarnoprochowej. Jest to broń trudniejsza w obsłudze od współczesnej broni palnej i wymagająca dodatkowych akcesoriów. Pomimo tego, wypadki czy przestępstwa z użyciem tego typu broni mają charakter incydentalny. Zgodnie z argumentacją zwolenników kontroli broni, na ulicach naszych miast powinny regularnie rozgrywać się sceny jak z westernów: pojedynki rewolwerowców, napady, rabunki, samosądy. Nic takiego się jednak nie dzieje.

Nie przemawia to jednak do wyobraźni decydentów, którzy bez względu na rzeczywistość utrzymują konieczność istnienia pozwoleń na broń strzelającą amunicją scaloną – łatwiejszą i bezpieczniejszą w obsłudze od czarnoprochowej. Pogląd ten wyznaje również wielu posiadaczy broni, członków środowiska strzeleckiego oraz zwykłych Polaków, którzy uważają, że jakieś pozwolenia po prostu MUSZĄ BYĆ i już.

To efekt wieloletniej propagandy i „tresury” medialnej. Dlatego Fundacja Ad Arma działa nie tylko na rzecz przywrócenia w Polsce powszechnego dostępu do broni, ale też w celu zmiany świadomości naszego społeczeństwa. Przypominamy też, że jeżeli chcemy odzyskać utracone wolności, musimy zacząć od siebie. Przede wszystkim od uwolnienia naszych umysłów z mentalnego zniewolenia, a następnie pomóc uwolnić się innym – swoim bliskim, znajomym i rodzinie.

Jeżeli widzicie Państwo z nami powagę problemów, które podnosimy, prosimy o wsparcie. Możemy działać tylko dzięki wsparciu Darczyńców, których zaangażowanie umożliwia nam pracę:

nr konta 64 1020 5011 0000 9802 0292 2334

Fundacja Ad Arma
87-162 Krobia

 

 

Więcej aktualności

Dotacje UE na zwiększenie produkcji amunicji

Dotacje UE na zwiększenie produkcji amunicji

aktualnościUnia Europejska zamierza przekazać ze swojego budżetu 500 milionów euro na zwiększenie produkcji amunicji w zakładach zbrojeniowych. Wedle informacji opublikowanych w Dzienniku Gazeta Prawna, głównym beneficjentem wsparcia będą niemieckie koncerny, a Polska...

Jak szkoli się WOT?

Jak szkoli się WOT?

aktualnościKrótka charakterystyka procesu szkolenia żołnierza i pododdziałów wojsk obrony terytorialnej wygląda następująco: cały cykl szkolenia trwa aż 72 miesiące, czyli sześć lat. Po szkoleniu podstawowym lub wyrównawczym (dla żołnierzy z innych rodzajów wojsk,...

Liczebność Wojsk Obrony Terytorialnej

Liczebność Wojsk Obrony Terytorialnej

aktualnościW listopadzie 2015 r. podczas przedstawiania posłom Komisji Obrony Narodowej Informacji Ministra Obrony na temat aktualnych problemów obronności oraz planów działań resortu w 2016 r. minister obrony narodowej Antoni Macierewicz zapowiedział utworzenie...

Komu sprzyjają zakazy posiadania broni?

Komu sprzyjają zakazy posiadania broni?

aktualnościPolicjanci z trójmiejskiej drogówki zatrzymali mężczyznę, który miał orzeczonych 7 sądowych zakazów prowadzenia pojazdów. Kierujący nie miał włączonych świateł, zapiętych pasów i ubezpieczenia OC. Miał za to narkotyki. Liczne zakazy i przepisy prawne nie...

Myśliwi i polowanie, po co to komu?

Myśliwi i polowanie, po co to komu?

aktualnościPoprzedni tydzień w dużym stopniu upłynął pod znakiem protestów rolniczych. Mniejszy rozgłos uzyskał fakt, że do rolników dołączyli się myśliwi. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiedziało bowiem szereg ograniczeń w prowadzeniu gospodarki łowieckiej....

W XXI wieku zakażą grotów do łuków i kusz?

W XXI wieku zakażą grotów do łuków i kusz?

aktualnościPo tym jak w Wielkiej Brytanii zakazano noży i postawiono postulat zakazu posiadania długiej broni białej, brytyjski rząd pochylili się nad przestępczością dokonywaną za pomocą kusz i proc. Stwierdzono, że są to incydentalne zjawiska. W związku z tym...

Nowy raport na temat WOT

Nowy raport na temat WOT

aktualnościFundacja Ad Arma opublikowała nowy raport „Tabele WOT. Praktyka tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej”. Publikacja jest już dostępna do kupienia w formie papierowej. Celem raportu jest uporządkowanie dostępnych danych, nie objętych klauzulami dostępu do...

Nowy raport już dostępny do zakupu!

Nowy raport już dostępny do zakupu!

aktualnościRaport Fundacji Ad Arma "Tabele WOT. Praktyka tworzenie Wojsk Obrony Terytorialnej" już jest dostępny do zakupu w wersji papierowej. Link: https://3dom.pro/19835-tabele-wot-praktyka-tworzenia-wojsk-obrony-terytorialnej-red-jacek-hoga.html[dsm_text_divider...

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

  Adres email (wymagane)

  Oświadczam, że zostałem poinformowany o przetwarzaniu moich danych osobowych przez Administratora na zasadach określonych w Polityce Prywatności

  sklep internetowy dla naszych sympatyków

  Kupując na 3dom.pro/ad-arma/ wspierasz Fundację

  Wesprzyj  

  Fundacja Ad Arma utrzymuje się wyłącznie z datków wpłacanych przez sympatyków. Nie korzystamy ze wsparcia ani dotacji z Unii Europejskiej.

  Podstawę działalności stanowią wpłacane regularnie, raz na miesiąc darowizny w wysokości 40, 80 złotych lub w innej dowolnej kwocie.

  Każde wsparcie jakie otrzymujemy, przeznaczamy na nasze cele statutowe oraz realizację projektów Fundacji. Od Państwa wsparcia zależy sukces naszych działań.

  DOTPAY

  Wesprzyj za pomocą Blika, przelewu online itp.

  PRZELEW TRADYCYJNY

  64 1020 5011 0000 9802 0292 2334
  Fundacja Ad Arma
  87-162 Krobia

  PAYPAL

  Wesprzyj szybko i wygodnie przez PayPal.

  Dane kontaktowe

    87-162 Krobia
    +48 731 160 382
    fundacja@adarma.pl

  Godziny pracy

  Pn- Pt: 8:00 - 15:30
  Sobota: 8:00 - 15:30
  Niedziela: Zamknięte

  sprawdź co u nas

  Copyright © 2023 Fundacja Ad Arma. All rights reserved. | Strony internetowe Somethingmore.pl