aktualności

Co wolno wojewodzie…

20/12/2022

Kilka dni temu Komendant Główny Policji gen. Jarosław Szymczyk miał w swoim biurze wydarzenie z granatnikiem przeciwpancernym, który jako prezent przywiózł z Ukrainy.

Wybuch miał spowodować przebicie stropu i zniszczenia na trzech kondygnacjach budynku. Prokuratura wszczęła w tej sprawie postępowanie, w ramach którego gen. Szymczyk otrzymał status pokrzywdzonego. Sam generał czuje się ofiarą zaistniałej sytuacji, a media relacjonują całe zajście jako przykry wypadek z serii takich, które po prostu czasami się zdarzają. Szef MSWiA Mariusz Kamiński wykluczył dymisję Komendanta.

W czasie gdy Komendant Główny Policji wchodzi w posiadanie granatnika, zwykły Polak nie może legalnie posiadać kuszy, ciężkiej pałki czy nunczako, znanego głównie jako ciekawostka z bajki o Żółwiach Ninja.

Jeśli zwykły Polak chciałby posiadać broń palną, taką jak np. jednostrzałowy pistolet bocznego zapłonu czy KBKS, musi przedstawić „ważną przyczynę posiadania broni”, zapisać się do klubu strzeleckiego, zapłacić wpisowe i przystąpić do egzaminu na patent strzelecki. Przed egzaminem, który ma potwierdzić jego znajomość przepisów prawa i zasad strzelectwa sportowego, musi przebadać go lekarz. W trakcie praktycznej części egzaminu zwykły Polak musi wykazać się umiejętnością robienia dostatecznego skupienia na tarczy. Po uzyskaniu patentu i opłaceniu wszelkich niezbędnych należności na rzecz PZSS, może ubiegać się o pozwolenie. W tym celu przebada go kilku kolejnych lekarzy (ogólny, okulista i psychiatra) oraz psycholog, a policja sprawdzi jego przeszłość i niekaralność (w niektórych regionach polski robi także wywiad środowiskowy oraz kontroluje warunki w jakich będzie przechowywana broń). Aby utrzymać pozwolenie, musi co roku brać udział w zawodach sportowych. Gdy ma już broń musi liczyć się z tym, że jego pozwolenie może być cofnięte np. w przypadku niedopełnienia administracyjnych formalności. Gdy zwykły Polak użyje swojej broni przez przypadek, np. powodując niekontrolowany wystrzał, jego broń zostanie skonfiskowana, a on sam będzie czekał na zarzuty prokuratorskie.

W przypadku zwykłych Polaków policja konsekwentnie pilnuje przestrzegania ustawy o broni i amunicji bardzo nieprzychylnym okiem, co skutkuje nie tylko utrudnieniami w dostępie do broni, ale też mnożącymi się oskarżeniami, np. wobec blisko 100 letnich weteranów Powstania Warszawskiego posiadających pamiątkową broń czy kolekcjonerów militariów, lustrowanych przez służby za posiadanie szczątków zardzewiałego pistoletu wyciągniętego z błota.

Gdy Komendant zostawia swój granatnik w pomieszczeniu socjalnym, zwykły Polak musi mieć atestowaną szafę pancerną, aby przechowywać swojego KBKSa. W trakcie gdy Komendant przywozi sobie granatnik z wyjazdu zagranicznego, zwykły Polak musi dokładnie planować trasę podróży z bronią (bo nie może np. przewozić załadowanej broni w pociągu czy autobusie), a żeby przemieszczać się z bronią za granicę musi wyrabiać Europejską Kartę Broni, dokładnie zapoznać się z prawem panującym w innych krajach i oczekiwać licznych kontroli.

Z punktu widzenia państwa i jego urzędników, wszystkie powyższe czynności są NIEZBĘDNE, aby zwykli Polacy się nawzajem nie pozabijali i żeby komuś przypadkiem nie stała się krzywda. Badania psychiatryczne, egzaminy i pozwolenia są rzekomo KONIECZNE, aby broń trafiła w ręce odpowiednich i sprawdzonych osób. Wedle logiki państwa, WSZELKIE użycie broni przez zwykłych Polaków, nawet w obronie własnej, jest podejrzane i powinno być dokładnie weryfikowane przez służby, prokuraturę i sądy.

Sytuacja ta po raz kolejny doskonale pokazuje, że w kontroli dostępu do broni nie chodzi o broń. Chodzi o kontrolę. Celem reglamentacji dostępu do broni jest wytworzenie sytuacji, w której uprzywilejowana grupa osób związanych z systemem sprawowania władzy może posiadać broń (lub uzbrojonych ochroniarzy), a pozostali obywatele nie mogą swobodnie posiadać i używać broni. Prowadzi to w konsekwencji do społeczeństwa niewolniczego, w którym są równi i równiejsi wobec prawa, a rządy sprawuje się za pomocą argumentu siły.

Po wydarzeniach na Komendzie Głównej Policji w przestrzeni medialnej pojawiły się głosy, że należy ten stan rzeczy zmienić np. poprzez odebranie policji kompetencji do wydawania pozwoleń na broń i przekazaniu ich w ręce cywilnych urzędników. Tego typu propozycje w żaden sposób nie zmieniają jednak istoty sprawy. Poprzez takie zmiany może zmienić się jedynie grupa formalnych nadzorców niewolników, a nie zły i niemoralny system. Wiele osób nawołuje także do wprowadzenia w Polsce tzw. „racjonalnego” dostępu do broni, który w praktyce miałby polegać wyłącznie na lekkim poluzowaniu łańcucha, na którym władza trzyma społeczeństwo.

Każdy człowiek ma przyrodzone, naturalne prawo do życia, w związku z czym ma też prawo do jego obrony w momencie zagrożenia. Aby móc bronić się skutecznie, potrzebne są odpowiednie narzędzia oraz swobodny dostęp do nich w sytuacji, gdy są potrzebne. Dlatego Fundacja Ad Arma działa na rzecz przywrócenia w Polsce powszechnego dostępu do broni, bez pozwoleń, rejestracji i reglamentacji. Taki dostęp do broni jest jak najbardziej możliwy do przywrócenia w naszym kraju i byłoby to w zgodzie zarówno z prawem krajowym jak i europejskim. Wystarczy tylko odpowiednia wola polityczna i chęci do tego, aby działać na rzecz dobra własnych obywateli. Przywrócenie powszechnego dostępu do broni umożliwiłoby również odbudowę wzajemnego zaufania pomiędzy władzą, a społeczeństwem.

Jeżeli widzicie Państwo z nami powagę problemów, które podnosimy, prosimy o wsparcie Fundacji Ad Arma. Możemy być niezależni tylko dzięki wsparciu Darczyńców, których zaangażowanie umożliwia nam działanie:

nr konta 64 1020 5011 0000 9802 0292 2334
Fundacja Ad Arma
87-162 Krobia

Więcej aktualności

Co oznacza luka w zdolnościach?

Co oznacza luka w zdolnościach?

aktualności Baza przemysłowo-wojskowa USA nie jest wystarczająco przygotowana na międzynarodowe środowisko bezpieczeństwa, które teraz istnieje. W dużym konflikcie regionalnym, takim jak wojna z Chinami w Zatoce Tajwańskiej, zużycie amunicji prawdopodobnie...

Zdolności obronne. Samodzielnie czy Leasing+?

Zdolności obronne. Samodzielnie czy Leasing+?

aktualności Polska ma mieć w większej ilości czołgi K2 i Abramsy, w zamian za utratę własnych zdolności, na co dzielnie pracowały wszystkie rządy po 1989 roku.Od anulowanego kontraktu na 300 czołgów dla Syrii za prezydentury Wałęsy, przez anulowany kontrakt i płacone...

Ile amunicji potrzebujemy?

Ile amunicji potrzebujemy?

aktualności Amerykański think-tank Center for Strategic and International Studies opublikował analizę dotyczącą uzupełniania i produkcji amunicji oraz kluczowych systemów wojskowych. Liczbowe podsumowanie widoczne jest na załączonej tabeli, a w tekście znajdziemy...

Czy wciąż mamy wyższość kulturową?

Czy wciąż mamy wyższość kulturową?

aktualności Polacy w stosunku do Rosji mają poczucie wyższości cywilizacyjnej i kulturowej, albo jak to mówią Anglosasi: poczucie „moral high ground”. I choć jest to uzasadnione historycznie, to patrząc na reakcje wielu osób, które uważają się za polskich patriotów,...

Ile amunicji potrzeba na wojnie?

Ile amunicji potrzeba na wojnie?

aktualnościJak donoszą media, armia USA zamierza w znaczący sposób zwiększyć w najbliższym czasie produkcję amunicji artyleryjskiej. Stany Zjednoczone planują zwiększenie produkcji amunicji 155 mm w ilości od 14 000 pocisków miesięcznie, przez 20 000 pocisków...

Co jest warte strat na poziomie setek tysięcy Polakó?

Co jest warte strat na poziomie setek tysięcy Polakó?

aktualnościMożemy być jako Fundacja Ad Arma już dosyć nudni i kasandryczni, jednak siły zbrojne istnieją w razie tych rzadkich sytuacji, kiedy będą najbardziej niezbędne. W związku z tym, bez sensu jest mieć je tylko dla parady, bo wypada je mieć, tak jak np. flagę i...

Kolejny zakaz przemieszczania się z bronią w Polsce

Kolejny zakaz przemieszczania się z bronią w Polsce

aktualnościMSWiA wprowadziło kolejny w przeciągu miesiąca zakaz przemieszczania się z bronią na terytorium Polski.   Tym razem będzie obowiązywał od 29 listopada do 3 grudnia w Łodzi, w związku ze szczytem OBWE. Wcześniej zakazano przemieszczania się z bronią w...

Zmienianie zasad w trakcie gry jest brakiem zasad

Zmienianie zasad w trakcie gry jest brakiem zasad

aktualnościOkoło tygodnia przed Świętem Niepodległości na stronach rządowych pojawił się projekt rozporządzenia zakazującego noszenia i przenoszenia broni w święto narodowe w trzech miastach: Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. Wczesnym popołudniem 10 listopada...

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

  Adres email (wymagane)

  Oświadczam, że zostałem poinformowany o przetwarzaniu moich danych osobowych przez Administratora na zasadach określonych w Polityce Prywatności

  sklep internetowy dla naszych sympatyków

  Kupując na 3dom.pro/ad-arma/ wspierasz Fundację

  Wesprzyj  

  Fundacja Ad Arma utrzymuje się wyłącznie z datków wpłacanych przez sympatyków. Nie korzystamy ze wsparcia ani dotacji z Unii Europejskiej.

  Podstawę działalności stanowią wpłacane regularnie, raz na miesiąc darowizny w wysokości 40, 80 złotych lub w innej dowolnej kwocie.

  Każde wsparcie jakie otrzymujemy, przeznaczamy na nasze cele statutowe oraz realizację projektów Fundacji. Od Państwa wsparcia zależy sukces naszych działań.

  DOTPAY

  Wesprzyj za pomocą Blika, przelewu online itp.

  PRZELEW TRADYCYJNY

  64 1020 5011 0000 9802 0292 2334
  Fundacja Ad Arma
  87-162 Krobia

  PAYPAL

  Wesprzyj szybko i wygodnie przez PayPal.

  Dane kontaktowe

    87-162 Krobia
    +48 731 160 382
    fundacja@adarma.pl

  Godziny pracy

  Pn- Pt: 8:00 - 15:30
  Sobota: 8:00 - 15:30
  Niedziela: Zamknięte

  sprawdź co u nas

  Copyright © 2022 Fundacja Ad Arma. All rights reserved.