aktualności

Czyich interesów będzie bronić armia Unii Europejskiej?

6/12/2023

„Politycy PO otwarcie mówią o budowie armii europejskiej i większej integracji w dziedzinie obronności. Ich koncepcja to prosta droga do ograniczenia roli NATO i tym samym zmniejszenia poziomu bezpieczeństwa Polski” – powiedział niedawno szef MON Mariusz Błaszczak.

Tymczasem o postulat utworzenia armii europejskiej był publicznie popierany m.in. przez Lecha i Jarosława Kaczyńskich. W 2006 roku Lech Kaczyński mówił, iż:

„Unia powinna mieć do dyspozycji od 80 do 100 tysięcy żołnierzy działających w strukturach powiązanych z NATO.”

Z kolei Jarosław Kaczyński w 2010 mówił, iż:

„Unia musi zdobyć się na stworzenie wspólnej armii i zadanie to nie może być nieustannie odkładane.”

W 2017 roku Jarosław Kaczyński mówił:

„Miałem koncepcję, którą do dziś uważam za dobrą, ale, niestety, kompletnie nierealną przy obecnym nastawieniu elit europejskich – chodzi o stworzenie takiej Unii Europejskiej, która radykalnie zmniejszyłaby interwencje w sprawy poszczególnych państw, ale stałaby się za to prawdziwym supermocarstwem z prawdziwą armią dużo silniejszą od rosyjskiej.”

Słowa braci Kaczyńskich zostały szybko przypomniane w mediach i przestrzeni publicznej. Odniósł się do tego Mariusz Błaszczak mówiąc:

„Cytującym słowa premiera Kaczyńskiego sprzed kilkunastu lat, przypominam, że wtedy nie było projektów zmian traktatów pozbawiających państwa członkowskie suwerenności. Obecnie, przy podejściu współczesnych elit europejskich, projekt wspólnej armii oznaczałby całkowite pozbawienie Polski decyzyjności w kwestiach bezpieczeństwa.”

Pomysł utworzenia armii UE nie jest nową koncepcją. Jego korzenie możemy znaleźć już w tzw. Manifeście z Ventotene z 1941 roku, który jest ideowym programem Unii Europejskiej:

“Pierwszym zadaniem, bez rozwiązania którego wszelki postęp będzie tylko złudzeniem, jest ostateczne zlikwidowanie granic dzielących Europę na suwerenne państwa. (…) „Chodzi o stworzenie państwa federalnego, które stoi na własnych nogach i dysponuje europejską armią zamiast armiami narodowymi. Trzeba ostatecznie skończyć z gospodarczą samowystarczalnością, która stanowi kręgosłup totalitarnych reżimów. Potrzeba wystarczającej ilości organów i środków, żeby w poszczególnych państwach związkowych wprowadzić zarządzenia wydane w celu utrzymania porządku ogólnego.”

Jednym z głównych autorów Manifestu z Ventotene był włoski komunista Altiero Spinelli. Jak możemy przeczytać o nim na oficjalnej stronie UE, w dziale „Pionierzy Unii Europejskiej”:

„Altiero Spinelli był jednym z autorów manifestu z Ventotene – jednego z pierwszych dokumentów promujących ideę zjednoczenia Europy i konstytucji europejskiej (…) W 1980 r. wraz z innymi posłami do Parlamentu Europejskiego o poglądach federalistycznych założył Klub Krokodyla, którego członkowie złożyli do Parlamentu wniosek o przygotowanie projektu nowego traktatu o Unii Europejskiej. 14 lutego 1984 r. Parlament Europejski przyjął wniosek przeważającą większością głosów i zatwierdził projekt Traktatu ustanawiającego Unię Europejską, czyli „plan Spinellego”.”

Ograniczanie suwerenności państw członkowskich (a następnie ich likwidacja) nie jest niczym nowym. To idea leżąca u ideowych fundamentów Unii Europejskiej, znana jeszcze przed powstaniem tej instytucji, a nie od ostatnich „kilkunastu lat, w trakcie których przeforsowano kolejne traktaty. Nowością nie jest również koncepcja armii europejskiej.

Gdyby idea wyrażona w Manifeście z Ventotene i wdrażana w życie przez eurokratów została w pełni zrealizowana, oznaczałoby to likwidację państw narodowych, oraz ich sił zbrojnych, a także zmianę charakteru armii z militarnego na policyjno-interwencyjny. Miałoby to służyć utrzymywaniu “porządku”. To jednak tylko jeden z możliwych wariantów powstania i funkcjonowania armii Unii Europejskiej. Jak mogą wyglądać inne i co oznaczałyby dla Polski?

Odpowiedź można znaleźć w raporcie Fundacji Ad Arma, który przygotowaliśmy w styczniu 2019 roku, a opublikowaliśmy w listopadzie 2020 r. “Wpływ utworzenia Sił Zbrojnych Unii Europejskiej na narodowe zdolności obronne Rzeczpospolitej Polskiej” – to publikacja, która omawia utworzenie armii UE z punktu widzenia Polski oraz przedstawia możliwe konsekwencje dla takich aspektów naszego państwa jak relacje międzynarodowe, przemysł obronny, przywództwo czy infrastruktura. Raport stawia także pytanie: kogo i przed czym ma bronić armia Unii Europejskiej? Czy tych samych wartości i interesów, które zobowiązane są bronić obecne Siły Zbrojne RP? Odpowiedzi w zdecydowanej większości wskazują, że istota zmiany polegającej na oddaniu tożsamości i samostanowienia oznacza wyrzeczenie się możliwości obrony interesów aktualnie opisanych m.in. w Konstytucji RP.

Dokument można pobrać za darmo z naszej strony, do czego zachęcamy, zwłaszcza w kontekście powracających w przestrzeni medialnej wypowiedzi dotyczących utworzenia armii europejskiej.

Jeżeli podoba się Państwu to, co i jak robimy, prosimy o wsparcie Fundacji Ad Arma. Wsparcie, które pozwoli nam m.in. zaangażować kolejnych współpracowników i analityków. Dzięki temu będziemy mogli dalej pracować na rzecz informowania Polaków o realnym stanie obronności państwa i budowania suwerennych możliwości zgodnych z naszymi, a nie obcymi, interesami.

Numer konta: 64 1020 5011 0000 9802 0292 2334

Fundacja Ad Arma
87-162 Krobia

Więcej aktualności

Mamy oswoić się z zagrożeniem

Mamy oswoić się z zagrożeniem

aktualnościMamy oswoić się z zagrożeniem "Z bezpieczeństwem i przygotowaniem na zagrożenia należy się oswajać" – powiedział szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz ogłaszając przy tym nowy program „Edukacja z wojskiem”, który ma objąć 3500 szkół. "Od przedszkolaka do...

Dotacje UE na zwiększenie produkcji amunicji

Dotacje UE na zwiększenie produkcji amunicji

aktualnościUnia Europejska zamierza przekazać ze swojego budżetu 500 milionów euro na zwiększenie produkcji amunicji w zakładach zbrojeniowych. Wedle informacji opublikowanych w Dzienniku Gazeta Prawna, głównym beneficjentem wsparcia będą niemieckie koncerny, a Polska...

Jak szkoli się WOT?

Jak szkoli się WOT?

aktualnościKrótka charakterystyka procesu szkolenia żołnierza i pododdziałów wojsk obrony terytorialnej wygląda następująco: cały cykl szkolenia trwa aż 72 miesiące, czyli sześć lat. Po szkoleniu podstawowym lub wyrównawczym (dla żołnierzy z innych rodzajów wojsk,...

Liczebność Wojsk Obrony Terytorialnej

Liczebność Wojsk Obrony Terytorialnej

aktualnościW listopadzie 2015 r. podczas przedstawiania posłom Komisji Obrony Narodowej Informacji Ministra Obrony na temat aktualnych problemów obronności oraz planów działań resortu w 2016 r. minister obrony narodowej Antoni Macierewicz zapowiedział utworzenie...

Komu sprzyjają zakazy posiadania broni?

Komu sprzyjają zakazy posiadania broni?

aktualnościPolicjanci z trójmiejskiej drogówki zatrzymali mężczyznę, który miał orzeczonych 7 sądowych zakazów prowadzenia pojazdów. Kierujący nie miał włączonych świateł, zapiętych pasów i ubezpieczenia OC. Miał za to narkotyki. Liczne zakazy i przepisy prawne nie...

Myśliwi i polowanie, po co to komu?

Myśliwi i polowanie, po co to komu?

aktualnościPoprzedni tydzień w dużym stopniu upłynął pod znakiem protestów rolniczych. Mniejszy rozgłos uzyskał fakt, że do rolników dołączyli się myśliwi. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiedziało bowiem szereg ograniczeń w prowadzeniu gospodarki łowieckiej....

W XXI wieku zakażą grotów do łuków i kusz?

W XXI wieku zakażą grotów do łuków i kusz?

aktualnościPo tym jak w Wielkiej Brytanii zakazano noży i postawiono postulat zakazu posiadania długiej broni białej, brytyjski rząd pochylili się nad przestępczością dokonywaną za pomocą kusz i proc. Stwierdzono, że są to incydentalne zjawiska. W związku z tym...

Nowy raport na temat WOT

Nowy raport na temat WOT

aktualnościFundacja Ad Arma opublikowała nowy raport „Tabele WOT. Praktyka tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej”. Publikacja jest już dostępna do kupienia w formie papierowej. Celem raportu jest uporządkowanie dostępnych danych, nie objętych klauzulami dostępu do...

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

    Adres email (wymagane)

    Oświadczam, że zostałem poinformowany o przetwarzaniu moich danych osobowych przez Administratora na zasadach określonych w Polityce Prywatności

    sklep internetowy dla naszych sympatyków

    Kupując na 3dom.pro/ad-arma/ wspierasz Fundację

    Wesprzyj  

    Fundacja Ad Arma utrzymuje się wyłącznie z datków wpłacanych przez sympatyków. Nie korzystamy ze wsparcia ani dotacji z Unii Europejskiej.

    Podstawę działalności stanowią wpłacane regularnie, raz na miesiąc darowizny w wysokości 40, 80 złotych lub w innej dowolnej kwocie.

    Każde wsparcie jakie otrzymujemy, przeznaczamy na nasze cele statutowe oraz realizację projektów Fundacji. Od Państwa wsparcia zależy sukces naszych działań.

    DOTPAY

    Wesprzyj za pomocą Blika, przelewu online itp.

    PRZELEW TRADYCYJNY

    64 1020 5011 0000 9802 0292 2334
    Fundacja Ad Arma
    87-162 Krobia

    PAYPAL

    Wesprzyj szybko i wygodnie przez PayPal.

    Dane kontaktowe

      87-162 Krobia
      +48 731 160 382
      fundacja@adarma.pl

    Godziny pracy

    Pn- Pt: 8:00 - 15:30
    Sobota: 8:00 - 15:30
    Niedziela: Zamknięte

    sprawdź co u nas

    Copyright © 2023 Fundacja Ad Arma. All rights reserved.