aktualności

Gdzie znajduje się Polska w relacjach z USA

2/09/2021

Podpisana 15 sierpnia 2020 roku Umowa o wzmocnionej współpracy obronnej stworzyła nową przestrzeń formalną oraz podstawę dla amerykańskiej obecności na terytorium RP.

Do dzisiaj nikt nie zrobił analizy porównawczej tych relacji na przykładzie innych umów USA z ich sojusznikami. Postanowiliśmy więc sprawdzić, jak wypadamy na tle innych.

W Fundacji Ad Arma trwają prace nad pierwszym raportem na temat szczegółów „wzmocnionej współpracy obronnej” między USA, a Polską. Poza analizą samej umowy, na którą składają się takie kwestie jak przekazanie obiektów i terenów na obszarze państwa polskiego Siłom Zbrojnym USA, uprawnienia przyznane US Army w zakresie przemieszczania się, zasady posiadania i używania broni przez stronę amerykańską oraz zasady odpowiedzialności i stosowania prawa, chcemy odnieść się też do podobnych umów, jakie USA zawierały z innymi krajami.

Chcąc zbudować skalę porównawczą dla wzajemnych relacji USA z innymi państwami oraz określić granice takiej skali, sięgnęliśmy po umowy zawarte przez Amerykanów z Australią (górna granica) oraz Irakiem (dolna granica).

Przyjęliśmy, że Australia, górna granica naszego porównania, posiada powszechnie rozpoznawaną i raczej stabilną pozycję amerykańskiego sojusznika, tj. pozostaje z różnych względów w relacjach bardziej partnerskich (ciesząc się przy tym największą suwerennością oraz wysoką niezależnością w podejmowanych przez siebie decyzjach).

Z kolei umowa USA z Irakiem z 2008 r., stanowiąca przykład porozumienia z krajem de facto podbitym i okupowanym przez wojska tzw. „koalicji” (z wiodącą rolą USA), wyznacza niejako „dolną granicę” na skali państwowych relacji bilateralnych z USA. Irak został podbity i był okupowany przez Amerykanów od 2003 r., a tamtejsza  władza została obalona i zmieniona. Powstały w następstwie tych wydarzeń nowy rząd pozostawał w znacznym stopniu niesuwerenny i zależny od amerykańskiego hegemona, działając przy tym cały  czas pod względem politycznym „w cieniu” wciąż obecnych wojsk amerykańskich i nieprzerwanie  prowadzonej „wojny z terroryzmem”.

Taki zabieg umożliwia stworzenie przynajmniej przybliżonych kryteriów oceny relacji poszczególnych państw z USA, gdzie miejsce na skali (odpowiednio bliżej albo Iraku, albo Australii) określałoby pozycję danego państwa. Na tak przygotowaną matrycę porównawczą chcemy nanieść wyniki analizy umowy o wzmocnionej współpracy obronnej zawartej między USA i Polską.

Jak wypadnie Polska na tej skali? W którym miejscu znajdziemy się między sojusznikiem USA, a państwem podbitym i okupowanym przez ten kraj?

Tego będzie można dowiedzieć się już wkrótce z naszego raportu. Chcielibyśmy, aby niedługo ujrzał on światło dzienne. Prace nad nim są już zaawansowane. Jego powstanie będzie możliwe dzięki pomocy naszych Darczyńców.

Dlatego zwracamy się do Państwa z prośbą o przekazanie 25 zł, 50 zł, 100 zł, lub dowolnej innej kwoty, aby wesprzeć powstanie pierwszego raportu na temat szczegółów „wzmocnionej współpracy obronnej” między USA, a Polską.

Numer konta: 64 1020 5011 0000 9802 0292 2334
Fundacja Ad Arma
87-162 Krobia

Dziękujemy za wszelkie wsparcie już otrzymane. Osoby, które wesprą finansowo powstanie raportu, otrzymają go jako pierwsze, gdy tylko uda nam się go wydać (prosimy o podanie adresu e-mail w tytule przelewu, a najlepiej napisanie do nas wiadomości ze swoim adresem). Każda osoba, która wesprze powstanie raportu kwotą 100 zł lub wyższą, będzie wymieniona (jeśli wyrazi zgodę) w raporcie jako jego fundator.

Więcej aktualności

Edukacja domowa z Fundacją Ad Arma!

Edukacja domowa z Fundacją Ad Arma!

aktualnościWielokrotnie byliśmy pytani przez naszych Sympatyków nie tylko o broń i obronność, ale też o kwestie wychowawcze i edukacyjne. Nadszedł moment, w którym chcemy jako Fundacja Ad Arma realnie w tych sprawach pomóc. Przedstawiamy Państwu projekt, nad którym...

Akcja dla darczyńców – Pokój, dobro, wojna

Akcja dla darczyńców – Pokój, dobro, wojna

aktualnościChcemy rozdać w ręce naszych Sympatyków egzemplarze książki "Pokój, dobro, wojna. Opowieści o serafickich wojownikach". Każdy, kto w sierpniu wesprze Fundację Ad Arma kwotą 50 zł lub wyższą i prześle na adres Fundacji dane do wysyłki, otrzyma od nas książkę...

Przemoc w USA

Przemoc w USA

aktualnościPosłowie Partii Demokratycznej Izby Reprezentantów USA jednogłośnie odmówili poparcia rezolucji potępiającej eskalację przemocy i rosnącą liczbę ataków terrorystycznych na kościoły i centra pomocy kobietom w ciąży. Agresja nasila się w związku z niedawnym...

Czy będziemy imperium?

Czy będziemy imperium?

aktualnościWedle planów, Wojsko Polskie ma być większe niż wojska lądowe Francji, Niemiec i Anglii razem wzięte. Będziemy imperium, czy dostaniemy pijar i inflację jak zwykle? Anonsowane w ostatnim czasie zakupy sprzętu wojskowego wiążą się z kilkoma kwestiami, o...

Kto dowodzi Wojskiem Polskim?

Kto dowodzi Wojskiem Polskim?

aktualności„Amerykanie będą przejmować dowodzenie na teatrze polskim w wypadku konfliktu zbrojnego” – powiedział w rozmowie z Radiem Wnet generał Bogusław Samol, były dowódca Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego. Zapytany, czy jego zdaniem jest to dobre...

Masowe strzelaniny w USA

Masowe strzelaniny w USA

aktualnościCo stoi za masowymi strzelaninami w Ameryce? Zastanawiają się nad tym komentatorzy, którzy nie kłaniają się politycznej poprawności i próbują zwrócić uwagę na fakt, że aby powstrzymać tego typu zjawiska najpierw musimy ustalić przyczyny. A jest to bardzo...

Ogromny wyciek danych posiadaczy broni w Kalifornii!

Ogromny wyciek danych posiadaczy broni w Kalifornii!

aktualnościOgromny wyciek danych osobowych posiadaczy broni palnej w Kalifornii. Do Internetu trafił właśnie rejestr pozwoleń na ukryte noszenie broni. Kalifornijscy urzędnicy argumentowali, że istnienie takiego rejestru usprawnia przejrzystość i wymianę danych...

Pozytywny wyrok dla posiadaczy broni Sądu Najwyższego USA!

Pozytywny wyrok dla posiadaczy broni Sądu Najwyższego USA!

aktualności23 czerwca Sąd Najwyższy USA wydał orzeczenie znoszące ograniczenia nałożone przez Stan Nowy Jork, które wymagały, aby obywatel uzasadniał przed władzą potrzebę noszenia broni. Sąd Najwyższy uznał to za niezgodne z konstytucją. Bardzo interesująca jest...

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

  Adres email (wymagane)

  Oświadczam, że zostałem poinformowany o przetwarzaniu moich danych osobowych przez Administratora na zasadach określonych w Polityce Prywatności

  sklep internetowy dla naszych sympatyków

  Kupując na 3dom.pro/ad-arma/ wspierasz Fundację

  Wesprzyj  

  Fundacja Ad Arma utrzymuje się wyłącznie z datków wpłacanych przez sympatyków. Nie korzystamy ze wsparcia ani dotacji z Unii Europejskiej.

  Podstawę działalności stanowią wpłacane regularnie, raz na miesiąc darowizny w wysokości 40, 80 złotych lub w innej dowolnej kwocie.

  Każde wsparcie jakie otrzymujemy, przeznaczamy na nasze cele statutowe oraz realizację projektów Fundacji. Od Państwa wsparcia zależy sukces naszych działań.

  DOTPAY

  Wesprzyj za pomocą Blika, przelewu online itp.

  PRZELEW TRADYCYJNY

  64 1020 5011 0000 9802 0292 2334
  Fundacja Ad Arma
  87-162 Krobia

  PAYPAL

  Wesprzyj szybko i wygodnie przez PayPal.

  Dane kontaktowe

    87-162 Krobia
    +48 731 160 382
    fundacja@adarma.pl

  Godziny pracy

  Pn- Pt: 8:00 - 15:30
  Sobota: 8:00 - 15:30
  Niedziela: Zamknięte

  sprawdź co u nas

  Copyright © 2022 Fundacja Ad Arma. All rights reserved.