aktualności

Kto może nosić broń na polskiej granicy?

26/10/2021

Na wschodzie Polski trwa stan wyjątkowy. Jak argumentuje rząd, wprowadzono go: „w związku ze szczególnym zagrożeniem bezpieczeństwa obywateli oraz porządku publicznego” w obszarze bliskim granicy polsko-białoruskiej. Równolegle wprowadzono także rozporządzenie zakazujące noszenia broni na terenie objętym stanem wyjątkowym. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Rozporządzenie MSWiA z dnia 2 września 2021 r. ogranicza Polakom prawo posiadania broni palnej, amunicji i materiałów wybuchowych oraz innych rodzajów broni poprzez zakazanie ich noszenia. Zakaz dotyczy także broni w stanie rozładowanym. To wszystko dla „bezpieczeństwa” obywateli RP, którzy mają być obecnie „szczególnie zagrożeni”. Jaka jest natura tego zagrożenia?

Poprzez wschodnią granicę na terytorium Polski dużymi grupami wdzierają się „imigranci” z Bliskiego Wschodu oraz innych, często bliżej nieokreślonych, rejonów świata. Liczne dowody wskazują na to, że jest to prowokacja, zorganizowana i zaplanowana przez służby białoruskie i rosyjskie. Warto również przypomnieć, że pierwsi „uchodźcy” pojawili się na Podlasiu już w kilka dni po upadku rządu w Kabulu, oddalonego od Polski o 4 000 kilometrów. Wielu „imigrantów” udaje się zatrzymać na granicy, ale, jak podają media, liczne grupy przedostają się również w głąb naszego kraju, gdzie ślad po nich ginie. Serwisy informacyjne donoszą także, że w kierunku polskich żołnierzy patrolujących granicę oddawane są strzały.

W związku z tym, uczciwi i praworządni Polacy mają zakaz przemieszczania się z bronią. Co więcej, przy literalnej interpretacji, rozporządzenie można potraktować jako de facto zakaz kupowania nowej broni oraz kupowania amunicji do broni już posiadanej (ponieważ w tym celu trzeba przemieścić się z nią ze sklepu do domu, co jest zabronione).

Zdrowy rozsądek podpowiada, że w sytuacji „szczególnego zagrożenia” należałoby postąpić odwrotnie, tj. ułatwić zwykłym obywatelom dostęp do środków obrony lub co najmniej podtrzymać aktualnie obowiązujące przepisy, niekorzystne ale z dwojga złego lepsze od zakazu wynikającego z rozporządzenia. Postąpiono jednak inaczej, na szkodę własnych obywateli.

Istnieje, przynajmniej teoretycznie, możliwość argumentacji na rzecz takiego rozwiązania. Rząd RP szczerze myśli, że „imigranci”, „uchodźcy”, „zielone ludziki” oraz inni prowokatorzy pojawiający się na granicy: 1) mają krystalicznie czyste zamiary wobec Polski i Polaków, 2) broń, którą mogą przy sobie posiadać (najczęściej nielegalnie), zostawią u białoruskich pograniczników przed przedostaniem się na naszą stronę. Tylko po co wtedy stan wyjątkowy i mobilizacja na granicy?

Skoro „imigranci” mają smartfony, na których dokumentują warunki hotelowe w Mińsku i wycieczki po stolicy Białorusi, dlaczego nie mieliby mieć broni, gdyby tylko ktoś „na górze” wydał im takie polecenie? Bez broni również mogą być bardzo niebezpieczni, niezwykle groźne jest także samo zjawisko masowej, niekontrolowanej „imigracji”, co jasno udowadnia przykład Europy Zachodniej. Na chwilę obecną nie wiadomo, w jakim kierunku rozwinie się sytuacja na naszej granicy, więc warto być gotowym na każdą ewentualność i różne możliwe warianty. Tymczasem w obliczu wielkiej niewiadomej i stanu „szczególnego zagrożenia”, rząd Polski postanowił poważnie ograniczyć swoim obywatelom możliwość obrony siebie, swoich rodzin i swojego majątku.

Warto również przyjrzeć się wyjątkom, które zawarte zostały w rozporządzeniu o ograniczeniu dostępu do broni.

Zakaz przemieszczania się z nią nie dotyczy m.in. osób posiadających pozwolenie „do celu ochrony osobistej”, czyli zaledwie ułamka osób dopuszczonych w ogóle do posiadania broni w Polsce, i to na podstawie uznaniowej decyzji organów policji. Na obszarze stanu wyjątkowego broni nie mogą nosić sportowcy, kolekcjonerzy i myśliwi. W praktyce skutkuje to tym, że Kowalski, który ma Glocka „do celu ochrony osobistej” może się z nim przemieszczać, ale jego sąsiad Nowak, który ma takiego samego Glocka „do celów sportowych” nie może wyjść z nim z domu ani dokupić do niego amunicji. Ukazuje to absurdalny brak logiki w wydawaniu pozwoleń na broń jako takich.

Rozporządzeniem nie są również objęte osoby, które posiadają paszport dyplomatyczny, niezależnie od tego, do jakiego celu wydano im w Polsce pozwolenie na broń. Skutek tego jest taki, że na terenie objętym stanem wyjątkowym swobodnie mogą przemieszczać się z bronią cudzoziemcy, którzy mają np. pozwolenie do celów sportowych. W tym samym czasie Polak nie może wyjść z domu ze swoją bronią zarejestrowaną w tym samym celu.

W konsekwencji, na polskiej granicy i w jej pobliżu leżącym na terytorium RP z bronią mogą poruszać się niemal wszyscy: żołnierze, straż graniczna, WOT, „imigranci”, „uchodźcy”, „zielone ludziki”, służby białoruskie, służby rosyjskie i cudzoziemcy. Wszyscy, z wyjątkiem zwykłych obywateli RP.

W razie eskalacji kryzysu służby porządkowe będą miały dużo większe problemy niż zapewnianie bezpieczeństwa każdemu gospodarstwu domowemu. Dlatego kluczowe jest jak najszybsze umożliwienie posiadanie broni każdemu – tak by potencjalni „goście”  dwukrotnie się zastanowili zanim podejmą wrogie działania przeciw mieszkańcom naszego kraju.

Fundacja Ad Arma apeluje aby jak najszybciej przywrócić Polakom pełną możliwość obrony siebie i swoich bliskich. Od początku naszego istnienia działamy na rzecz powszechnego dostępu do broni bez pozwoleń i rejestracji, oraz możliwości jej użycia w sytuacji zagrożenia. W związku z zaistniałą sytuacją oraz tendencjami, które obserwujemy na świecie, postulat ten jest bardzo pilny i aktualny.

Jeśli zgadzacie się Państwo z nami, prosimy o wsparcie finansowe działań Fundacji Ad Arma na rzecz przywrócenia w Polsce swobodnego dostępu do broni palnej dla wszystkich obywateli:

nr konta 64 1020 5011 0000 9802 0292 2334
Fundacja Ad Arma
87-162 Krobia

* Sprostowanie: w naszym tekście pojawił się błąd. Do uwzględnionego w rozporządzeniu “pozwolenia do celów ochrony osób i mienia”, odnieśliśmy się jak do “pozwolenia do ochrony osobistej”, które jest zupełnie inną kategorią. Rozporządzenie NIE ZAWIERA wyłączenia osób posiadających pozwolenie do celów ochrony osobistej od zakazu noszenia broni i tym samym WSZYSTKIE kategorie przewidziane dla prywatnych posiadaczy broni zostały objęte jego zakresem.

Więcej aktualności

Mamy oswoić się z zagrożeniem

Mamy oswoić się z zagrożeniem

aktualnościMamy oswoić się z zagrożeniem "Z bezpieczeństwem i przygotowaniem na zagrożenia należy się oswajać" – powiedział szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz ogłaszając przy tym nowy program „Edukacja z wojskiem”, który ma objąć 3500 szkół. "Od przedszkolaka do...

Dotacje UE na zwiększenie produkcji amunicji

Dotacje UE na zwiększenie produkcji amunicji

aktualnościUnia Europejska zamierza przekazać ze swojego budżetu 500 milionów euro na zwiększenie produkcji amunicji w zakładach zbrojeniowych. Wedle informacji opublikowanych w Dzienniku Gazeta Prawna, głównym beneficjentem wsparcia będą niemieckie koncerny, a Polska...

Jak szkoli się WOT?

Jak szkoli się WOT?

aktualnościKrótka charakterystyka procesu szkolenia żołnierza i pododdziałów wojsk obrony terytorialnej wygląda następująco: cały cykl szkolenia trwa aż 72 miesiące, czyli sześć lat. Po szkoleniu podstawowym lub wyrównawczym (dla żołnierzy z innych rodzajów wojsk,...

Liczebność Wojsk Obrony Terytorialnej

Liczebność Wojsk Obrony Terytorialnej

aktualnościW listopadzie 2015 r. podczas przedstawiania posłom Komisji Obrony Narodowej Informacji Ministra Obrony na temat aktualnych problemów obronności oraz planów działań resortu w 2016 r. minister obrony narodowej Antoni Macierewicz zapowiedział utworzenie...

Komu sprzyjają zakazy posiadania broni?

Komu sprzyjają zakazy posiadania broni?

aktualnościPolicjanci z trójmiejskiej drogówki zatrzymali mężczyznę, który miał orzeczonych 7 sądowych zakazów prowadzenia pojazdów. Kierujący nie miał włączonych świateł, zapiętych pasów i ubezpieczenia OC. Miał za to narkotyki. Liczne zakazy i przepisy prawne nie...

Myśliwi i polowanie, po co to komu?

Myśliwi i polowanie, po co to komu?

aktualnościPoprzedni tydzień w dużym stopniu upłynął pod znakiem protestów rolniczych. Mniejszy rozgłos uzyskał fakt, że do rolników dołączyli się myśliwi. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiedziało bowiem szereg ograniczeń w prowadzeniu gospodarki łowieckiej....

W XXI wieku zakażą grotów do łuków i kusz?

W XXI wieku zakażą grotów do łuków i kusz?

aktualnościPo tym jak w Wielkiej Brytanii zakazano noży i postawiono postulat zakazu posiadania długiej broni białej, brytyjski rząd pochylili się nad przestępczością dokonywaną za pomocą kusz i proc. Stwierdzono, że są to incydentalne zjawiska. W związku z tym...

Nowy raport na temat WOT

Nowy raport na temat WOT

aktualnościFundacja Ad Arma opublikowała nowy raport „Tabele WOT. Praktyka tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej”. Publikacja jest już dostępna do kupienia w formie papierowej. Celem raportu jest uporządkowanie dostępnych danych, nie objętych klauzulami dostępu do...

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

    Adres email (wymagane)

    Oświadczam, że zostałem poinformowany o przetwarzaniu moich danych osobowych przez Administratora na zasadach określonych w Polityce Prywatności

    sklep internetowy dla naszych sympatyków

    Kupując na 3dom.pro/ad-arma/ wspierasz Fundację

    Wesprzyj  

    Fundacja Ad Arma utrzymuje się wyłącznie z datków wpłacanych przez sympatyków. Nie korzystamy ze wsparcia ani dotacji z Unii Europejskiej.

    Podstawę działalności stanowią wpłacane regularnie, raz na miesiąc darowizny w wysokości 40, 80 złotych lub w innej dowolnej kwocie.

    Każde wsparcie jakie otrzymujemy, przeznaczamy na nasze cele statutowe oraz realizację projektów Fundacji. Od Państwa wsparcia zależy sukces naszych działań.

    DOTPAY

    Wesprzyj za pomocą Blika, przelewu online itp.

    PRZELEW TRADYCYJNY

    64 1020 5011 0000 9802 0292 2334
    Fundacja Ad Arma
    87-162 Krobia

    PAYPAL

    Wesprzyj szybko i wygodnie przez PayPal.

    Dane kontaktowe

      87-162 Krobia
      +48 731 160 382
      fundacja@adarma.pl

    Godziny pracy

    Pn- Pt: 8:00 - 15:30
    Sobota: 8:00 - 15:30
    Niedziela: Zamknięte

    sprawdź co u nas

    Copyright © 2021 Fundacja Ad Arma. All rights reserved.