aktualności

Do czego służy broń?

17/12/2021

Kilka dni temu w Filadelfii doszło do napadu na pizzerię, w trakcie którego 14 letni syn właścicielki restauracji wyciągnął broń i wystrzelił do jednego z włamywaczy, odpierając w ten sposób atak.

Trzech napastników wkroczyło do lokalu, a jeden z nich próbował wyrwać pieniądze znajdujące się w kasie, szarpiąc się przy tym z właścicielką broniącą swojego majątku. Po chwili stojący obok jej 14 letni syn wyciągnął pistolet i strzelił do przestępcy, trafiając go w twarz. Wedle informacji policji, ci sami bandyci kilka minut wcześniej dokonali innego napadu w tej samej dzielnicy.

Nie jest to oczywiście żadna sensacyjna wiadomość. Każdego dnia dochodzi do wielu takich przypadków, gdzie broń używana jest zgodnie ze swoim przeznaczeniem i ratuje czyjeś życie. Piszemy jednak o tym, gdyż w Polsce nie jest to wcale sprawa oczywista, również wśród posiadaczy broni.

Broń, jak wskazuje sama nazwa, służy do obrony siebie, innych oraz swojego mienia przed zagrożeniem. Każdy człowiek ma do tego moralne prawo, a żeby egzekwować je skutecznie, potrzebuje właściwych narzędzi. Takim narzędziem jest właśnie broń palna.

W szeroko pojętym polskim środowisku strzeleckim wiele mówi się o potrzebnie upowszechnienia broni w naszym społeczeństwie. W praktyce polega to jednak głównie na upowszechnianiu hobby jakim jest strzelectwo. Nie mamy oczywiście nic przeciwko rekreacji z użyciem broni, sami ją lubimy oraz interesujemy się bronią i strzelectwem. Takie podejście rodzi jednak wiele problemów i ma bardzo negatywne następstwa.

„Jaką broń kupić na początek?” – pyta wiele osób w trakcie wyrabiania pozwolenia na broń.

„Kup jakąkolwiek, najlepiej najtańszą, jak ci się znudzi to sprzedasz” – słychać często w odpowiedzi.

Takie rozumowanie jest słuszne, jeśli traktujemy coś jako rozrywkę, której chcielibyśmy tylko spróbować i nie wiemy czy nam się spodoba. I niestety, właśnie do takiej kategorii jest w Polsce sprowadzana broń palna. W rezultacie, w naszym narodzie umacnia się przekonanie, że broń to przede wszystkim zabawka dla dużych chłopców, narzędzie do dziurawienia tarczy na odległość lub przedmiot kolekcjonerski, którym można pochwalić się kolegom.

Zdarzają się nieliczne osoby, które pytają publicznie: „Jaka broń do noszenia na co dzień?”. Szybko otrzymują liczne odpowiedzi typu: „A po co ci to? Przecież to niebezpieczne. Lepiej trzymaj w szafie i przenoś tylko na zawody”. Dzieje się tak, gdyż broń palna to wciąż dla wielu Polaków (w tym posiadaczy broni!) magiczne, grzmiące kije, które należy traktować z duża rezerwą.

Jeszcze inne osoby pytają i zastanawiają się, jak ułatwić w Polsce dostęp do broni. W odpowiedzi ich postulaty są torpedowane przez zadeklarowanych obrońców państwowego sytemu kontroli dostępu do broni palnej, którzy w dużej części rekrutują się z posiadaczy broni i pozwolenia na nią. Nic w tym dziwnego – jeśli broń i strzelanie z niej traktuje się wyłącznie jak zabawę, to obecnie obowiązujące przepisy są OK, przecież pozwolenie można wyrobić bardzo szybko.

Tak właśnie wygląda sytuacja w Polsce AD 2021. I dlatego właśnie istnieje Fundacja Ad Arma, która działa na rzecz prowadzenia w Polsce powszechnego dostępu do broni.

Naszym zdaniem dostęp do broni nie może polegać na tym, że dobrze usytuowani mężczyźni w wieku 30+, po przejściu odpowiednich procedur administracyjnych, uzyskają możliwość posiadania wymarzonego karabinu, wartego wraz z akcesoriami tyle, co samochód. Powszechny dostęp do broni będzie wtedy, gdy młoda studentka i 70 letnia staruszka będą mogły od ręki kupić sobie np. mały rewolwer lub dowolną inną broń palną, jeśli uznają, że jest im to potrzebne. Powszechny dostęp do broni oznacza, że broń palną można kupić tak jak każdą inną rzecz w sklepie, np. wiertarkę w markecie budowlanym – bez pozwoleń, rejestracji i koncesji.

Jednym z elementów kluczowych do osiągnięcia tego celu jest przypominanie do czego służy broń i dlaczego powinna być nam potrzebna, gdyż w oparciu o hobby, rozrywkę i rekreację nigdy nie uda się uzbroić naszego społeczeństwa.

Tak długo, jak będziemy chcieli być wolni i osobiście odpowiedzialni za bezpieczeństwo nasze i naszego otoczenia, nie znudzi nam się broń, ponieważ znudzić może się tylko zabawka, a nie przedmiot, który jest autentycznie potrzebny. Nie słyszeliśmy, aby komuś znudziło się posiadanie np. czajnika w kuchni, śrubokrętu w warsztacie czy samochodu w codziennych dojazdach do pracy. Podobnie nie może nam się znudzić broń, jeśli tylko będziemy świadomi tego, do czego jest nam potrzebna.

Uważamy, że lepszy mały rewolwer przy pasie, niż najdroższy i najnowszy karabin leżący w szafie. Dlatego nie tylko działamy na rzecz przywrócenia powszechnego prawa do posiadania broni dla Polaków, ale również zachęcamy wszystkich, szczególnie mężczyzn, do noszenia przy sobie jakiejkolwiek broni na co dzień (takiej, jaką aktualnie można posiadać). W ten sposób wpływamy na poziom bezpieczeństwa nas wszystkich.

Dzięki zaangażowaniu naszych Darczyńców, Fundacja Ad Arma może zachowywać pełną niezależność i głosić to, co uważa za słuszne i potrzebne. Jeśli zgadzacie się Państwo z nami, prosimy o wsparcie naszych działań:

nr konta 64 1020 5011 0000 9802 0292 2334

Fundacja Ad Arma
87-162 Krobia

Więcej aktualności

Patrz jak ktoś żyje, a nie co mówi

Patrz jak ktoś żyje, a nie co mówi

aktualności „Przypomina się zasada: patrz jak ktoś żyje, a nie co mówi. Są politycy którzy – i znowu stwierdzam to na podstawie doświadczeń oraz rozmów z nimi – mają często w domach zapasy, leki, paliwo, żywność na kilka miesięcy, broń bardzo dobrego rodzaju, złoto,...

Po co nam Polska?

Po co nam Polska?

aktualności "Jest takie magiczne słówko, którego używamy w NATO. To słówko detterence, czyli odstraszanie. Te zakupy są po to, żebyśmy nie musieli walczyć. To jest paradoks. Wydajesz miliardy na uzbrojenie po to, żebyś nie musiał walczyć"– powiedział prezydent Andrzej...

Czy możemy kupić strzelbę i spać spokojnie?

Czy możemy kupić strzelbę i spać spokojnie?

aktualności „Jeżeli mieszkasz w budynku, w którym mieszka jednocześnie notoryczny złodziej i włamywacz, to masz dwa wyjścia. Albo nie mieć nic i żyć w nieustannej nędzy. Albo wprawić mocne zamki, kupić strzelbę i spać spokojnie. My kupujemy mocne zamki i strzelbę,...

Liczymy na najlepsze, gotujemy się na najgorsze

Liczymy na najlepsze, gotujemy się na najgorsze

aktualności Według wszelkich analiz tworzonych w III RP, również tych niepublikowanych, coraz gorszą gotowość Wojska Polskiego, coraz gorszy stan sprzętu wojskowego, czy coraz mniejszą ilość przeszkolonych rezerwistów, okraszano zdaniem o pewności wcześniejszej wiedzy...

Polacy nie mają broni!

Polacy nie mają broni!

aktualności W 2022 roku wydano w Polsce 37 402 pozwolenia na broń. Dla porównania, w 2021 roku było to 19 939 pozwoleń. Według stanu na 31 grudnia 2022 ogółem w Polsce wydanych jest 286 751 pozwoleń na broń (w 2021 r. było to 252 299).Komentarz Fundacji Ad Arma:Do...

Zapraszamy

Zapraszamy

aktualności Szanowni Państwo,zachęcamy do obejrzenia rozmowy z Jackiem Hogą opublikowaną na kanale PCh24TV na temat zbrojeń oraz gotowości Polski w obliczu kryzysu i konfliktu: https://www.youtube.com/watch?v=s013q2spbjw Zachęcamy też do polubienia tego wywiadu i...

Wirtualna reakcja na realny kryzys

Wirtualna reakcja na realny kryzys

aktualności Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało 104 umowy na budowę nowych strzelnic. Za 20 milionów złotych ma powstać 95 strzelnic wirtualnych i 9 pneumatycznych. Zdaniem szefa MON Mariusza Błaszczaka, ma to być jeden z elementów polityki odstraszania Rosji....

Co oznacza luka w zdolnościach?

Co oznacza luka w zdolnościach?

aktualności Baza przemysłowo-wojskowa USA nie jest wystarczająco przygotowana na międzynarodowe środowisko bezpieczeństwa, które teraz istnieje. W dużym konflikcie regionalnym, takim jak wojna z Chinami w Zatoce Tajwańskiej, zużycie amunicji prawdopodobnie...

Zdolności obronne. Samodzielnie czy Leasing+?

Zdolności obronne. Samodzielnie czy Leasing+?

aktualności Polska ma mieć w większej ilości czołgi K2 i Abramsy, w zamian za utratę własnych zdolności, na co dzielnie pracowały wszystkie rządy po 1989 roku.Od anulowanego kontraktu na 300 czołgów dla Syrii za prezydentury Wałęsy, przez anulowany kontrakt i płacone...

Ile amunicji potrzebujemy?

Ile amunicji potrzebujemy?

aktualności Amerykański think-tank Center for Strategic and International Studies opublikował analizę dotyczącą uzupełniania i produkcji amunicji oraz kluczowych systemów wojskowych. Liczbowe podsumowanie widoczne jest na załączonej tabeli, a w tekście znajdziemy...

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

  Adres email (wymagane)

  Oświadczam, że zostałem poinformowany o przetwarzaniu moich danych osobowych przez Administratora na zasadach określonych w Polityce Prywatności

  sklep internetowy dla naszych sympatyków

  Kupując na 3dom.pro/ad-arma/ wspierasz Fundację

  Wesprzyj  

  Fundacja Ad Arma utrzymuje się wyłącznie z datków wpłacanych przez sympatyków. Nie korzystamy ze wsparcia ani dotacji z Unii Europejskiej.

  Podstawę działalności stanowią wpłacane regularnie, raz na miesiąc darowizny w wysokości 40, 80 złotych lub w innej dowolnej kwocie.

  Każde wsparcie jakie otrzymujemy, przeznaczamy na nasze cele statutowe oraz realizację projektów Fundacji. Od Państwa wsparcia zależy sukces naszych działań.

  DOTPAY

  Wesprzyj za pomocą Blika, przelewu online itp.

  PRZELEW TRADYCYJNY

  64 1020 5011 0000 9802 0292 2334
  Fundacja Ad Arma
  87-162 Krobia

  PAYPAL

  Wesprzyj szybko i wygodnie przez PayPal.

  Dane kontaktowe

    87-162 Krobia
    +48 731 160 382
    fundacja@adarma.pl

  Godziny pracy

  Pn- Pt: 8:00 - 15:30
  Sobota: 8:00 - 15:30
  Niedziela: Zamknięte

  sprawdź co u nas

  Copyright © 2023 Fundacja Ad Arma. All rights reserved.