aktualności

Do czego służy broń?

17/12/2021

Kilka dni temu w Filadelfii doszło do napadu na pizzerię, w trakcie którego 14 letni syn właścicielki restauracji wyciągnął broń i wystrzelił do jednego z włamywaczy, odpierając w ten sposób atak.

Trzech napastników wkroczyło do lokalu, a jeden z nich próbował wyrwać pieniądze znajdujące się w kasie, szarpiąc się przy tym z właścicielką broniącą swojego majątku. Po chwili stojący obok jej 14 letni syn wyciągnął pistolet i strzelił do przestępcy, trafiając go w twarz. Wedle informacji policji, ci sami bandyci kilka minut wcześniej dokonali innego napadu w tej samej dzielnicy.

Nie jest to oczywiście żadna sensacyjna wiadomość. Każdego dnia dochodzi do wielu takich przypadków, gdzie broń używana jest zgodnie ze swoim przeznaczeniem i ratuje czyjeś życie. Piszemy jednak o tym, gdyż w Polsce nie jest to wcale sprawa oczywista, również wśród posiadaczy broni.

Broń, jak wskazuje sama nazwa, służy do obrony siebie, innych oraz swojego mienia przed zagrożeniem. Każdy człowiek ma do tego moralne prawo, a żeby egzekwować je skutecznie, potrzebuje właściwych narzędzi. Takim narzędziem jest właśnie broń palna.

W szeroko pojętym polskim środowisku strzeleckim wiele mówi się o potrzebnie upowszechnienia broni w naszym społeczeństwie. W praktyce polega to jednak głównie na upowszechnianiu hobby jakim jest strzelectwo. Nie mamy oczywiście nic przeciwko rekreacji z użyciem broni, sami ją lubimy oraz interesujemy się bronią i strzelectwem. Takie podejście rodzi jednak wiele problemów i ma bardzo negatywne następstwa.

„Jaką broń kupić na początek?” – pyta wiele osób w trakcie wyrabiania pozwolenia na broń.

„Kup jakąkolwiek, najlepiej najtańszą, jak ci się znudzi to sprzedasz” – słychać często w odpowiedzi.

Takie rozumowanie jest słuszne, jeśli traktujemy coś jako rozrywkę, której chcielibyśmy tylko spróbować i nie wiemy czy nam się spodoba. I niestety, właśnie do takiej kategorii jest w Polsce sprowadzana broń palna. W rezultacie, w naszym narodzie umacnia się przekonanie, że broń to przede wszystkim zabawka dla dużych chłopców, narzędzie do dziurawienia tarczy na odległość lub przedmiot kolekcjonerski, którym można pochwalić się kolegom.

Zdarzają się nieliczne osoby, które pytają publicznie: „Jaka broń do noszenia na co dzień?”. Szybko otrzymują liczne odpowiedzi typu: „A po co ci to? Przecież to niebezpieczne. Lepiej trzymaj w szafie i przenoś tylko na zawody”. Dzieje się tak, gdyż broń palna to wciąż dla wielu Polaków (w tym posiadaczy broni!) magiczne, grzmiące kije, które należy traktować z duża rezerwą.

Jeszcze inne osoby pytają i zastanawiają się, jak ułatwić w Polsce dostęp do broni. W odpowiedzi ich postulaty są torpedowane przez zadeklarowanych obrońców państwowego sytemu kontroli dostępu do broni palnej, którzy w dużej części rekrutują się z posiadaczy broni i pozwolenia na nią. Nic w tym dziwnego – jeśli broń i strzelanie z niej traktuje się wyłącznie jak zabawę, to obecnie obowiązujące przepisy są OK, przecież pozwolenie można wyrobić bardzo szybko.

Tak właśnie wygląda sytuacja w Polsce AD 2021. I dlatego właśnie istnieje Fundacja Ad Arma, która działa na rzecz prowadzenia w Polsce powszechnego dostępu do broni.

Naszym zdaniem dostęp do broni nie może polegać na tym, że dobrze usytuowani mężczyźni w wieku 30+, po przejściu odpowiednich procedur administracyjnych, uzyskają możliwość posiadania wymarzonego karabinu, wartego wraz z akcesoriami tyle, co samochód. Powszechny dostęp do broni będzie wtedy, gdy młoda studentka i 70 letnia staruszka będą mogły od ręki kupić sobie np. mały rewolwer lub dowolną inną broń palną, jeśli uznają, że jest im to potrzebne. Powszechny dostęp do broni oznacza, że broń palną można kupić tak jak każdą inną rzecz w sklepie, np. wiertarkę w markecie budowlanym – bez pozwoleń, rejestracji i koncesji.

Jednym z elementów kluczowych do osiągnięcia tego celu jest przypominanie do czego służy broń i dlaczego powinna być nam potrzebna, gdyż w oparciu o hobby, rozrywkę i rekreację nigdy nie uda się uzbroić naszego społeczeństwa.

Tak długo, jak będziemy chcieli być wolni i osobiście odpowiedzialni za bezpieczeństwo nasze i naszego otoczenia, nie znudzi nam się broń, ponieważ znudzić może się tylko zabawka, a nie przedmiot, który jest autentycznie potrzebny. Nie słyszeliśmy, aby komuś znudziło się posiadanie np. czajnika w kuchni, śrubokrętu w warsztacie czy samochodu w codziennych dojazdach do pracy. Podobnie nie może nam się znudzić broń, jeśli tylko będziemy świadomi tego, do czego jest nam potrzebna.

Uważamy, że lepszy mały rewolwer przy pasie, niż najdroższy i najnowszy karabin leżący w szafie. Dlatego nie tylko działamy na rzecz przywrócenia powszechnego prawa do posiadania broni dla Polaków, ale również zachęcamy wszystkich, szczególnie mężczyzn, do noszenia przy sobie jakiejkolwiek broni na co dzień (takiej, jaką aktualnie można posiadać). W ten sposób wpływamy na poziom bezpieczeństwa nas wszystkich.

Dzięki zaangażowaniu naszych Darczyńców, Fundacja Ad Arma może zachowywać pełną niezależność i głosić to, co uważa za słuszne i potrzebne. Jeśli zgadzacie się Państwo z nami, prosimy o wsparcie naszych działań:

nr konta 64 1020 5011 0000 9802 0292 2334

Fundacja Ad Arma
87-162 Krobia

Więcej aktualności

Co u dorosłych mężczyzn budzi przerażenie?

Co u dorosłych mężczyzn budzi przerażenie?

aktualnościNa początku myśleliśmy, że to nagranie jest żartem lub fragmentem komediowego skeczu. Niestety, wyemitowano je na poważnie. Dwóch redaktorów brytyjskiej stacji wyraziło przerażenie faktem, że razem z nimi w studio znajdował się… nóż. „21 calowy, brutalnie...

Polska broń nie dla Polaków?

Polska broń nie dla Polaków?

aktualnościFabryka Broni „Łucznik” – Radom podsumowała minione 12 miesięcy określając je jako „rok sukcesów”. Jednym z największych osiągnieć spółki jest rozwój na rynku amerykańskim, gdzie odnotowano 300% wzrost sprzedaży. „Karabinki .223 S BERYL M1, MINI BERYL...

Co czeka żołnierza USA za pobicie polskich policjantów?

Co czeka żołnierza USA za pobicie polskich policjantów?

aktualnościStacjonujący w Polsce żołnierz US Army pobił polskich policjantów. Zgodnie z zapisami umowy USA-Polska, agresywny Amerykanin najprawdopodobniej nie odpowie za swoje czyny przed polskim sądem. Media donoszą, że polscy policjanci z Gdańska podjęli interwencje...

Czy grozi nam nowy kryzys kubański?

Czy grozi nam nowy kryzys kubański?

aktualności„Coraz wyraźniej zarysowuje się nowy kryzys, który w rzeczywistości może być porównywalny pod względem stopnia zagrożenia z kryzysem kubańskim” - powiedział wczoraj wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow. W żadnym wypadku nie jest to nowe i...

Dlaczego warto mieć broń czarnoprochową?

Dlaczego warto mieć broń czarnoprochową?

aktualnościNiewielu Polaków zdaje sobie sprawę z tego, że mamy obecnie w Polsce swobodny dostęp do broni palnej. Chodzi oczywiście o broń czarnoprochową, którą od kilkunastu lat można w naszym kraju kupić od ręki bez pozwolenia. Naszym zdaniem warto promować i...

Dlaczego tak wolno się zbroimy?

Dlaczego tak wolno się zbroimy?

aktualności„Łodzianie się zbroją” – donosi Gazeta Wyborcza, powołując się na KW Policji w Łodzi. Wedle uzyskanych danych, w tym roku do 31 listopada do łódzkiej policji wpłynęło 1001 wniosków o pozwolenie na broń. Przy okazji GW wspomina też o napisanej przez Fundację...

Kim są sprawcy strzelanin w Szwecji?

Kim są sprawcy strzelanin w Szwecji?

aktualnościSprawcami strzelanin w Szwecji są głównie młodzi mężczyźni z Bliskiego Wschodu. Większość z nich nie ukończyła szkoły podstawowej, a wielu wywodzi się z rodzin z kryminalną przeszłością – wynika z analizy opublikowanej w jednym ze szwedzkich dzienników....

Rejestracja broni wstępem do konfiskaty

Rejestracja broni wstępem do konfiskaty

aktualnościDo końca kwietnia 2022 r. obywatele Kanady muszą przymusowo oddać rządowi posiadaną przez siebie „niebezpieczną broń palną”. Plan odebrania broni Kanadyjczykom potwierdziła niedawno gubernator generalny tego kraju Mary Simon. W 2020 r. „broń typu...

Strzelanie tylko dla „certyfikowanych”?

Strzelanie tylko dla „certyfikowanych”?

aktualnościPolski Związek Strzelectwa Sportowego zdecydował, że do udziału w zawodach organizowanych oficjalnie przez PZSS dopuszczone będą wyłącznie osoby posiadające tzw. „certyfikat” poświadczający przyjęcie pewnego preparatu lub okazujące negatywny wynik testu....

Chłopcy i broń

Chłopcy i broń

aktualnościNasz komentarz dotyczący posiadania broni przez Kyle’a Rittenhouse’a wywołał duże poruszenie. Szczególny odzew wzbudziły dwie kwestie – sam fakt posiadania broni przez 17 latka oraz sposób, w jaki Kyle wszedł w posiadanie karabinu. Chcielibyśmy się do tego...

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

  Adres email (wymagane)

  Oświadczam, że zostałem poinformowany o przetwarzaniu moich danych osobowych przez Administratora na zasadach określonych w Polityce Prywatności

  sklep internetowy dla naszych sympatyków

  Kupując na 3dom.pro/ad-arma/ wspierasz Fundację

  Wesprzyj  

  Fundacja Ad Arma utrzymuje się wyłącznie z datków wpłacanych przez sympatyków. Nie korzystamy ze wsparcia ani dotacji z Unii Europejskiej.

  Podstawę działalności stanowią wpłacane regularnie, raz na miesiąc darowizny w wysokości 40, 80 złotych lub w innej dowolnej kwocie.

  Każde wsparcie jakie otrzymujemy, przeznaczamy na nasze cele statutowe oraz realizację projektów Fundacji. Od Państwa wsparcia zależy sukces naszych działań.

  DOTPAY

  Wesprzyj za pomocą Blika, przelewu online itp.

  PRZELEW TRADYCYJNY

  64 1020 5011 0000 9802 0292 2334
  Fundacja Ad Arma
  87-162 Krobia

  PAYPAL

  Wesprzyj szybko i wygodnie przez PayPal.

  Dane kontaktowe

    87-162 Krobia
    +48 731 160 382
    fundacja@adarma.pl

  Godziny pracy

  Pn- Pt: 8:00 - 15:30
  Sobota: 8:00 - 15:30
  Niedziela: Zamknięte

  sprawdź co u nas

  Copyright © 2021 Fundacja Ad Arma. All rights reserved.