aktualności

Czy w tym domu wychowujemy owce?

8/04/2022

Kilka dni temu Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przygotowało poradnik dla cywilnych Polaków na czas kryzysu i wojny pod tytułem: „Bądź gotowy!”. Publikacja ani słowem nie wspomina o tym, że warto być wyposażonym w broń palną lub chociażby jakikolwiek inny przedmiot służący do obrony. Zamiast tego, w rozdziale zatytułowanym „w czasie strzelaniny”, sugeruje… użycie pięści.

„Jeżeli ucieczka i kryjówka nie zdały egzaminu – walcz. Wykorzystaj wszystkie swoje atuty. Nie bój się zranić napastnika – to on jest „tym złym”. Twoja bierność może zadecydować o życiu wielu innych osób.”

Głosi rządowy poradnik w rozdziale na temat właściwych reakcji w przypadku bycia świadkiem strzałów z broni palnej. W pewnych sytuacjach mogą to być oczywiście trafne uwagi. Problem w tym, że fragment ten opatrzono grafiką zaciśniętej, gołej pięści, a na kilkudziesięciu poprzedzających go stronach ani jednym słowem nie zasugerowano nawet, że warto mieć COKOLWIEK, co pomogłoby zwiększyć nasze szanse w starciu z uzbrojonym napastnikiem.

Tuż za naszą granicą od miesiąca trwa wojna. Pojawiają się sugestie, że Polska może być kolejnym celem ataku. Coraz więcej środowisk, w tym politycznych, podnosi postulat zwiększenia dostępności broni palnej dla Polaków. W praktyce, póki co nie zmieniają się ani przepisy, ani ogólne nastawienie rządzących do posiadania broni przez obywateli.

Warto w tym momencie przypomnieć rządową kampanię społeczną z 2019 roku, w ramach której powstał m.in. spot video przedstawiający rzekomo właściwy sposób zachowania się w przypadku ataku terrorystycznego. Na nagraniu widzimy atak na kino, w trakcie którego dochodzi do wybuchu, a następnie uzbrojony zamachowiec zaczyna strzelać do ludzi.

“UCIEKAJ! Gdy słyszysz wybuch lub strzały”
“UCIEKAJ! Ewakuuj się niezależnie od decyzji innych”
“Jeśli nie możesz uciec to UKRYJ SIĘ!”

Instruuje poradnik podając rządowe priorytety, jakimi należy kierować się w trakcie zagrożenia. Dopiero na koniec widzowie dowiadują się, że:

“Jeżeli nie możesz uciec, ani się ukryć to UDAREMNIJ ATAK!”.
“Gdy konfrontacja z napastnikiem jest nieunikniona, masz prawo się bronić. Zrób to przez zaskoczenie i przy współpracy z innymi osobami”.

Po tych słowach na nagraniu widzimy jak nieuzbrojony mężczyzna z gołymi rękami rzuca się na terrorystę wyposażonego w broń samoczynną. Było to w 2019 roku. Dziś mamy rok 2022 i realną groźbę konfliktu zbrojnego lub innego, poważnego kryzysu na terytorium RP. Rządowa narracja wciąż jednak pozostaje ta sama –  uzbrojeni politycy i podlegli im funkcjonariusze doradzają obywatelom swojego państwa, aby z gołymi rękami stawiali czoła agresorom wyposażonym w broń palną.

Nowy rządowy poradnik udziela szeregu trafnych porad, głównie z zakresu survivalu czy sytuacji kryzysowych takich jak awaria prądu. Całkowicie milczy jednak na temat broni. Jego całościowa wymowa jest więc jasna – bycie gotowym oznacza bycie nieuzbrojonym. Autorzy poradnika nie przewidują w ogóle możliwości użycia narzędzi do samoobrony.

W tym świetle wymowna jest obecność w poradniku rozdziałów takich jak „wzorowy zakładnik” czy „ewakuacja”, których treść sama w sobie może być w pewnych sytuacjach poprawna, ale w zestawieniu z milczeniem na temat potrzeby posiadania jakiegokolwiek przedmiotu służącego do obrony, w smutny sposób ukazuje rządową wizję tego, na co Polacy mają być mentalnie i praktycznie gotowi.

W filmie Clinta Eastwooda American Sniper jest scena, w której ojciec tłumaczy małym chłopcom, że na świecie istnieją trzy rodzaje ludzi – owieczki, wilki i psy pasterskie.

Niektórzy ludzie nie są zdolni do używania siły i wolą uważać, że zło nie istnieje nawet jeżeli puka do ich drzwi – to owieczki.

Inni ludzie są w stanie używać siły, ale nie ma w nich miłości i są zdolni tylko do tego, aby gnębić i atakować słabszych – to wilki.

Trzecia grupa ludzi jest zdolna do używania siły i kieruje się miłością oraz potrzebą obrony innych. To psy pasterskie – rzadki gatunek tych, którzy żyją po to, aby podjąć konfrontację z wilkami.

„W tym domu nie wychowujemy owieczek i wilków” – podsumowuje filmowy ojciec swoje przesłanie kierowane do synów.

Państwo, które składa się z owieczek, nie obroni się w razie napaści lub kryzysu. Dlatego Fundacja Ad Arma działa, aby zmieniać świadomość Polaków i zachęcać nasze społeczeństwo (w szczególności wszystkich mężczyzn) do posiadania i noszenia przy sobie broni oraz bycia mentalnie gotowym do obrony siebie i innych w sytuacji zagrożenia. To trudna praca, gdyż w przestrzeni publicznej zdecydowanie dominują głosy pacyfistów, całkowicie pomijające potrzebę zbrojenia się. Musimy jednak przebijać się dalej z naszym przekazem do kolejnych osób, aby Polacy mogli być bezpieczni.

Jeśli popieracie Państwo nasze działania, prosimy o wsparcie:

Numer konta: 64 1020 5011 0000 9802 0292 2334

Fundacja Ad Arma
87-162 Krobia

Więcej aktualności

Wykład poucza, przykład pociąga

Wykład poucza, przykład pociąga

aktualności Fundacja Ad Arma od samego początku swojego istnienia wskazuje na moralne, etyczne oraz praktyczne powody, dla których dostęp do broni w Polsce powinien być bez rejestracji i bez pozwoleń. Bez rejestracji broni, bez rejestracji właścicieli, bez łaskawych...

Strefa wolna od myślenia?

Strefa wolna od myślenia?

aktualności Rząd Niemiec planuje wprowadzenie kolejnych „stref wolnych od noży”. Miałyby one obowiązywać w komunikacji zbiorowej oraz centrach miast. Ma to zagwarantować większe bezpieczeństwo. Czy aby na pewno ten cel zostanie w ten sposób osiągnięty? Jak informuje...

Akcja dla darczyńców!

Akcja dla darczyńców!

aktualności Szanowni Państwo! Jeśli w maju wesprzecie Fundację Ad Arma dowolną kwotą, to po spełnieniu warunków wymienionych niżej, jest możliwość wzięcia udziału w akcji rozdania kolimatora Vortex crossfire Red dot i celownika pryzmatycznego Delta Hornet 1x. Mamy na...

Stalowa karta uznana za broń samoczynną

Stalowa karta uznana za broń samoczynną

aktualności Kristopher Ervin i Matthew Hoover zostali skazani przez sąd w USA i oczekują na ogłoszenie wyroku. Ervinowi grozi do 110 lat więzienia, Hooverowi do 45. Jaką zbrodnię popełnili? Sprzedawali i reklamowali tzw. AutoKeyCard, czyli stalową kartę wielkości...

Trenuj JAK żołnierz czy JAKO żołnierz?

Trenuj JAK żołnierz czy JAKO żołnierz?

aktualności MON uruchomiło właśnie program „Trenuj jak żołnierz”. Jego celem jest budowanie potencjału rezerw Wojska Polskiego. Szkolenie ma być podzielone na 2 etapy: pierwszy to 2-dniowe poznanie jednostki i wojska, a drugi to 14-dniowe szkolenie w wakacje,...

Obietnice wyborcze a dostęp do broni

Obietnice wyborcze a dostęp do broni

aktualności „Liczba masowych strzelanin w USA nie maleje, a tymczasem republikańscy ustawodawcy w całym kraju domagają się łatwiejszego dostępu do broni” – informuje Rzeczpospolita w opublikowanym kilka dni temu artykule. Co w tym najważniejsze - politycy w USA nie...

Dostęp do broni a strzelaniny

Dostęp do broni a strzelaniny

aktualności Kilka dni temu policja w Kolorado aresztowała 19-latka, który planował serię zamachów. Powodem zatrzymania było odkrycie manifestu, szczegółowo opisującego plan strzelanin, które miały mieć miejsce w lokalnych szkołach i kościołach. William Whitworth,...

Komu zagraża uzbrojony obywatel?

Komu zagraża uzbrojony obywatel?

aktualności W związku z wizytą prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, w środę 5 kwietnia na obszarze miasta Warszawy wprowadzono zakaz noszenia broni lub przemieszczania się z nią w stanie rozładowanym. W uzasadnieniu wyjaśniono, że zakaz został wprowadzony m.in....

Kto i dlaczego strzela do dzieci w szkołach?

Kto i dlaczego strzela do dzieci w szkołach?

aktualności W Nashville w stanie Tennessee doszło do zamachu na chrześcijańską szkołę, w którym zamordowano troje 9-letnich uczniów oraz troje pracowników szkoły. Masakry dokonała absolwentka szkoły 28-letnia Audrey Hale. Zdaniem badającej sprawę policji, kobieta była...

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

  Adres email (wymagane)

  Oświadczam, że zostałem poinformowany o przetwarzaniu moich danych osobowych przez Administratora na zasadach określonych w Polityce Prywatności

  sklep internetowy dla naszych sympatyków

  Kupując na 3dom.pro/ad-arma/ wspierasz Fundację

  Wesprzyj  

  Fundacja Ad Arma utrzymuje się wyłącznie z datków wpłacanych przez sympatyków. Nie korzystamy ze wsparcia ani dotacji z Unii Europejskiej.

  Podstawę działalności stanowią wpłacane regularnie, raz na miesiąc darowizny w wysokości 40, 80 złotych lub w innej dowolnej kwocie.

  Każde wsparcie jakie otrzymujemy, przeznaczamy na nasze cele statutowe oraz realizację projektów Fundacji. Od Państwa wsparcia zależy sukces naszych działań.

  DOTPAY

  Wesprzyj za pomocą Blika, przelewu online itp.

  PRZELEW TRADYCYJNY

  64 1020 5011 0000 9802 0292 2334
  Fundacja Ad Arma
  87-162 Krobia

  PAYPAL

  Wesprzyj szybko i wygodnie przez PayPal.

  Dane kontaktowe

    87-162 Krobia
    +48 731 160 382
    fundacja@adarma.pl

  Godziny pracy

  Pn- Pt: 8:00 - 15:30
  Sobota: 8:00 - 15:30
  Niedziela: Zamknięte

  sprawdź co u nas

  Copyright © 2023 Fundacja Ad Arma. All rights reserved.