aktualności

Czy w tym domu wychowujemy owce?

8/04/2022

Kilka dni temu Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przygotowało poradnik dla cywilnych Polaków na czas kryzysu i wojny pod tytułem: „Bądź gotowy!”. Publikacja ani słowem nie wspomina o tym, że warto być wyposażonym w broń palną lub chociażby jakikolwiek inny przedmiot służący do obrony. Zamiast tego, w rozdziale zatytułowanym „w czasie strzelaniny”, sugeruje… użycie pięści.

„Jeżeli ucieczka i kryjówka nie zdały egzaminu – walcz. Wykorzystaj wszystkie swoje atuty. Nie bój się zranić napastnika – to on jest „tym złym”. Twoja bierność może zadecydować o życiu wielu innych osób.”

Głosi rządowy poradnik w rozdziale na temat właściwych reakcji w przypadku bycia świadkiem strzałów z broni palnej. W pewnych sytuacjach mogą to być oczywiście trafne uwagi. Problem w tym, że fragment ten opatrzono grafiką zaciśniętej, gołej pięści, a na kilkudziesięciu poprzedzających go stronach ani jednym słowem nie zasugerowano nawet, że warto mieć COKOLWIEK, co pomogłoby zwiększyć nasze szanse w starciu z uzbrojonym napastnikiem.

Tuż za naszą granicą od miesiąca trwa wojna. Pojawiają się sugestie, że Polska może być kolejnym celem ataku. Coraz więcej środowisk, w tym politycznych, podnosi postulat zwiększenia dostępności broni palnej dla Polaków. W praktyce, póki co nie zmieniają się ani przepisy, ani ogólne nastawienie rządzących do posiadania broni przez obywateli.

Warto w tym momencie przypomnieć rządową kampanię społeczną z 2019 roku, w ramach której powstał m.in. spot video przedstawiający rzekomo właściwy sposób zachowania się w przypadku ataku terrorystycznego. Na nagraniu widzimy atak na kino, w trakcie którego dochodzi do wybuchu, a następnie uzbrojony zamachowiec zaczyna strzelać do ludzi.

„UCIEKAJ! Gdy słyszysz wybuch lub strzały”
„UCIEKAJ! Ewakuuj się niezależnie od decyzji innych”
„Jeśli nie możesz uciec to UKRYJ SIĘ!”

Instruuje poradnik podając rządowe priorytety, jakimi należy kierować się w trakcie zagrożenia. Dopiero na koniec widzowie dowiadują się, że:

„Jeżeli nie możesz uciec, ani się ukryć to UDAREMNIJ ATAK!”.
„Gdy konfrontacja z napastnikiem jest nieunikniona, masz prawo się bronić. Zrób to przez zaskoczenie i przy współpracy z innymi osobami”.

Po tych słowach na nagraniu widzimy jak nieuzbrojony mężczyzna z gołymi rękami rzuca się na terrorystę wyposażonego w broń samoczynną. Było to w 2019 roku. Dziś mamy rok 2022 i realną groźbę konfliktu zbrojnego lub innego, poważnego kryzysu na terytorium RP. Rządowa narracja wciąż jednak pozostaje ta sama –  uzbrojeni politycy i podlegli im funkcjonariusze doradzają obywatelom swojego państwa, aby z gołymi rękami stawiali czoła agresorom wyposażonym w broń palną.

Nowy rządowy poradnik udziela szeregu trafnych porad, głównie z zakresu survivalu czy sytuacji kryzysowych takich jak awaria prądu. Całkowicie milczy jednak na temat broni. Jego całościowa wymowa jest więc jasna – bycie gotowym oznacza bycie nieuzbrojonym. Autorzy poradnika nie przewidują w ogóle możliwości użycia narzędzi do samoobrony.

W tym świetle wymowna jest obecność w poradniku rozdziałów takich jak „wzorowy zakładnik” czy „ewakuacja”, których treść sama w sobie może być w pewnych sytuacjach poprawna, ale w zestawieniu z milczeniem na temat potrzeby posiadania jakiegokolwiek przedmiotu służącego do obrony, w smutny sposób ukazuje rządową wizję tego, na co Polacy mają być mentalnie i praktycznie gotowi.

W filmie Clinta Eastwooda American Sniper jest scena, w której ojciec tłumaczy małym chłopcom, że na świecie istnieją trzy rodzaje ludzi – owieczki, wilki i psy pasterskie.

Niektórzy ludzie nie są zdolni do używania siły i wolą uważać, że zło nie istnieje nawet jeżeli puka do ich drzwi – to owieczki.

Inni ludzie są w stanie używać siły, ale nie ma w nich miłości i są zdolni tylko do tego, aby gnębić i atakować słabszych – to wilki.

Trzecia grupa ludzi jest zdolna do używania siły i kieruje się miłością oraz potrzebą obrony innych. To psy pasterskie – rzadki gatunek tych, którzy żyją po to, aby podjąć konfrontację z wilkami.

„W tym domu nie wychowujemy owieczek i wilków” – podsumowuje filmowy ojciec swoje przesłanie kierowane do synów.

Państwo, które składa się z owieczek, nie obroni się w razie napaści lub kryzysu. Dlatego Fundacja Ad Arma działa, aby zmieniać świadomość Polaków i zachęcać nasze społeczeństwo (w szczególności wszystkich mężczyzn) do posiadania i noszenia przy sobie broni oraz bycia mentalnie gotowym do obrony siebie i innych w sytuacji zagrożenia. To trudna praca, gdyż w przestrzeni publicznej zdecydowanie dominują głosy pacyfistów, całkowicie pomijające potrzebę zbrojenia się. Musimy jednak przebijać się dalej z naszym przekazem do kolejnych osób, aby Polacy mogli być bezpieczni.

Jeśli popieracie Państwo nasze działania, prosimy o wsparcie:

Numer konta: 64 1020 5011 0000 9802 0292 2334

Fundacja Ad Arma
87-162 Krobia

Więcej aktualności

Czy adresy polskich strzelców są Rosji znane?

Czy adresy polskich strzelców są Rosji znane?

aktualności„Rosja może mieć już listę Finów posiadających pozwolenia na broń i licencje myśliwskie” – ocenił Aapo Cederberg, były wojskowy i ekspert do spraw bezpieczeństwa. „Tak jak na Ukrainie przeszukiwano rejestry broni, czy karty łowieckie, podobnie mogło już być...

Sprzęt rolniczy zablokowany na odległość. Co z uzbrojeniem?

Sprzęt rolniczy zablokowany na odległość. Co z uzbrojeniem?

aktualnościJak donoszą media, Rosjanie ukradli na Ukrainie warte 5 milionów dolarów maszyny rolnicze amerykańskiej produkcji, po czym wywieźli je do Czeczenii. Nie będą mogli jednak ich użyć – sprzęt został zdalnie unieruchomiony i zablokowany. Sprawa dotyczy maszyn...

Skonfiskowana kanadyjska broń przekazana Ukrainie?

Skonfiskowana kanadyjska broń przekazana Ukrainie?

aktualnościWiceprzewodnicząca Komisji Obrony Narodowej parlamentu Kanady Christine Normandin zaproponowała, aby przyspieszyć trwający aktualnie rządowy program konfiskaty broni palnej obywatelom Kanady. Zabrana pod przymusem broń Kanadyjczyków miałaby zostać...

Kto ma zapewnić nam bezpieczeństwo?

Kto ma zapewnić nam bezpieczeństwo?

aktualnościEmmanuel Macron, który właśnie wygrał pierwszą turę kolejnych wyborów prezydenckich we Francji, wypowiedział się krytycznie na temat prawa obywateli do samoobrony w przypadku napaści. Doszło do tego po tym, jak pewien rolnik zastrzelił włamywacza, gdy grupa...

Dwie ustawy o broni i amunicji. Nasza ocena

Dwie ustawy o broni i amunicji. Nasza ocena

aktualnościW przestrzeni publicznej pojawiły się dwa nowe projekty ustaw, które mają na celu wprowadzenie zmian w dostępie do broni w Polsce – autorstwa Partii Republikańskiej oraz posłów PiS i Kukiz 15. Przeanalizowaliśmy obie te propozycje. Fundacja Ad Arma od dawna...

Mane, tekel, fares

Mane, tekel, fares

aktualnościOtwarta wojna na Ukrainie trwa już prawie miesiąc, dzięki czemu widać jak kluczowy jest dostęp do broni dla obywateli. Ukraina wprowadziła go zaledwie dziesiątki godzin przed inwazją, w związku z czym nie pomogło to jej mieszkańcom. Mamy też pierwsze...

Polskie MiG-29

Polskie MiG-29

aktualnościJakie wnioski możemy wyciągnąć z afery związanej z przekazaniem polskich myśliwców Ukrainie? Przede wszystkim należy spojrzeć na to, czym na dzień dzisiejszy jest MIG-29 z perspektywy polskiego lotnictwa. Trzonem wojsk lotniczych RP jest obecnie 48...

Ustawa o Obronie Ojczyzny w sejmie

Ustawa o Obronie Ojczyzny w sejmie

aktualnościW chwili najpoważniejszego podczas istnienia III Rzeczypospolitej zagrożenia wojennego, rząd zaproponował projekt ustawy o obronie ojczyzny, który dokonuje rewolucji w Wojsku Polskim. Występują w nim poważne błędy, a nawet nadużycia i propozycje w sposób...

Generał Pacek: jestem za a nawet przeciw!

Generał Pacek: jestem za a nawet przeciw!

aktualnościGen. Bogusław Pacek publicznie opowiedział się za „powszechnym dostępem do broni”, który miałby polegać na tym, że Polacy musieliby deponować swoją broń na policji. Tymczasem jak się okazuje, on sam posiada broń i trzyma ją we własnym domu. „- Jestem za,...

Przywrócić dostęp!

Przywrócić dostęp!

aktualnościRząd Ukrainy zdecydował się na przywrócenie swoim obywatelom powszechnego prawa do posiadania broni dzień przed rozpoczęciem wojny, zbyt późno by zapewnić obywatelom możliwość ochrony swych rodzin. To o wiele lat za późno, a tragiczne tego skutki mieszkańcy...

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

  Adres email (wymagane)

  Oświadczam, że zostałem poinformowany o przetwarzaniu moich danych osobowych przez Administratora na zasadach określonych w Polityce Prywatności

  sklep internetowy dla naszych sympatyków

  Kupując na 3dom.pro/ad-arma/ wspierasz Fundację

  Wesprzyj  

  Fundacja Ad Arma utrzymuje się wyłącznie z datków wpłacanych przez sympatyków. Nie korzystamy ze wsparcia ani dotacji z Unii Europejskiej.

  Podstawę działalności stanowią wpłacane regularnie, raz na miesiąc darowizny w wysokości 40, 80 złotych lub w innej dowolnej kwocie.

  Każde wsparcie jakie otrzymujemy, przeznaczamy na nasze cele statutowe oraz realizację projektów Fundacji. Od Państwa wsparcia zależy sukces naszych działań.

  DOTPAY

  Wesprzyj za pomocą Blika, przelewu online itp.

  PRZELEW TRADYCYJNY

  64 1020 5011 0000 9802 0292 2334
  Fundacja Ad Arma
  87-162 Krobia

  PAYPAL

  Wesprzyj szybko i wygodnie przez PayPal.

  Dane kontaktowe

    87-162 Krobia
    +48 731 160 382
    fundacja@adarma.pl

  Godziny pracy

  Pn- Pt: 8:00 - 15:30
  Sobota: 8:00 - 15:30
  Niedziela: Zamknięte

  sprawdź co u nas

  Copyright © 2022 Fundacja Ad Arma. All rights reserved.