aktualności

Scrabble za bardzo rywalizacyjne?

30/04/2024

Scrabble, jedna z najsłynniejszych gier planszowych na świecie, ma doczekać się nowej edycji ze zmienionymi zasadami. Wedle badań zleconych przez producenta gry, rywalizacja jest coraz mniej atrakcyjna dla młodszych pokoleń graczy, w związku z czym nacisk powinien zostać położony na współpracę.

Nowa odmiana Scrabble, zatytułowana Scrabble Together, akcent stawiać ma na współpracę między graczami zamiast rywalizacji między nimi. Zamiast rywalizować między sobą, gracze Scrabble będą teraz wspólnie układać słowa na planszy, dążąc do osiągnięcia razem jak najwyższego wyniku. Jak powiedział były mistrz świata w Scrabble: „gra wpisuje się w trend wśród młodych ludzi, którzy chcą unikać gier opartych na rywalizacji, zamiast tego faworyzują pracę zespołową i współpracę na rzecz wspólnego celu.” Do sprawy odnieśli się już liczni komentatorzy, którzy wskazują, że coraz więcej osób chce się po prostu bawić bez żadnej presji, konkurencji i współzawodnictwa. Jak powiedział dyrektor odpowiedzialny za wydanie nowej edycji gry: „chcemy mieć pewność, że gra nadal będzie inkluzywna dla wszystkich graczy”.

Komentarz Fundacji Ad Arma:

Wydawać by się mogło, że powyższy temat nie ma nic wspólnego z bronią, dostępem do broni czy bezpieczeństwem państwa. Jest jednak inaczej. O ile sama gra planszowa nie ma oczywiście związku z obronnością, to trendy kulturowe, na bazie których postanowiono wprowadzić zmiany do istniejącej już ponad 75 lat gry, są kluczowe dla zrozumienia wielu procesów społecznych i politycznych.

Jeżeli dla kolejnych pokoleń gra taka jak Scrabble staje się zbyt „rywalizacyjna” i należy ją zmienić, to jak w takim społeczeństwie w ogóle mówić o obronie siebie, innych lub bliskich naszemu sercu wartości? Obrona kogokolwiek lub czegokolwiek siłą rzeczy wiąże się z rywalizacją. Nie musi być to nawet obrona fizyczna przed atakiem lub napaścią, a obrona słowna, w dyskusji na żywo lub w internecie lub też postawa związana z odwagą cywilną, która wymusza jakiś rodzaj rywalizacji oraz wiąże się z poniesieniem konsekwencji. Jeśli Scrabble zrobiły się zbyt „konfrontacyjne”, to do jakiej realnej konfrontacji zdolne będzie społeczeństwo?

Jeśli aktualne trendy kulturowe się utrzymają, to kolejne pokolenia, coraz mniej liczne z uwagi na katastrofę demograficzną, będą niezdolne nawet do myślenia w kategoriach walki, obrony, rywalizacji i konfrontacji. Wywoływanie zbyt dużej presji i powodowanie dyskomfortu emocjonalnego będzie barierą, poza którą społeczeństwo przywykłe do „dobrostanu” nie będzie w stanie funkcjonować. W tej sytuacji praktyczny dostęp do broni będzie tematem czysto abstrakcyjnym, bo po prostu nikt nie będzie chciał mieć broni, gdyż jej posiadanie lub ewentualne użycie będzie poza horyzontem mentalnym kolejnych pokoleń ludzi. Broń stanie się rodzajem ciekawostki historycznej lub budzącym dreszczyk emocji rekwizytem filmowym.

Co robić aby przeciwdziałać tym trendom? Każdy z nas ma wpływ na swoje otoczenie – na swoich bliskich, przyjaciół i znajomych. „Zarażanie” innych osobistym posiadaniem broni to skuteczna forma oddziaływania i zmieniania świadomości społecznej. W ten sposób oddolnie „oswajamy” z bronią kolejne osoby powodując przełamanie strachu, uprzedzeń i lęków wynikających z wszechogarniającej nas propagandy. Szczególny wpływ każdy z nas ma na swoją rodzinę.

W filmie Clinta Eastwooda American Sniper jest scena, w której ojciec tłumaczy małym chłopcom, że na świecie istnieją trzy rodzaje ludzi – owieczki, wilki i psy pasterskie.

Niektórzy ludzie nie są zdolni do używania siły i wolą uważać, że zło nie istnieje nawet jeżeli puka do ich drzwi – to owieczki.

Inni ludzie są w stanie używać siły, ale nie ma w nich miłości i są zdolni tylko do tego, aby gnębić i atakować słabszych – to wilki.

Trzecia grupa ludzi jest zdolna do używania siły i kieruje się miłością oraz potrzebą obrony innych. To psy pasterskie – rzadki gatunek tych, którzy żyją po to, aby podjąć konfrontację z wilkami.

„W tym domu nie wychowujemy owieczek i wilków” – podsumowuje filmowy ojciec swoje przesłanie kierowane do synów. Pomimo ogromnej presji medialnej i kulturowej, takie przesłanie powinniśmy kierować do całego społeczeństwa.

Naród, które składa się z owieczek, nie obroni się w razie napaści, kryzysu lub kolejnych prób odbierania mu swobód i wolności. Dlatego Fundacja Ad Arma działa, aby zmieniać świadomość Polaków i zachęcać nasze społeczeństwo (w szczególności wszystkich mężczyzn) do posiadania i noszenia przy sobie broni oraz bycia mentalnie gotowym do obrony siebie i innych w sytuacji zagrożenia. To trudna praca, gdyż w przestrzeni publicznej zdecydowanie dominują inne głosy. Musimy jednak przebijać się dalej z naszym przekazem do kolejnych osób, aby Polacy mogli być bezpieczni.

Jeśli popieracie Państwo nasze działania, prosimy o wsparcie:

Numer konta: 64 1020 5011 0000 9802 0292 2334

Fundacja Ad Arma

87-162 Krobia

Więcej aktualności

W razie zagubienia śrubokrętu dzwoń 112

W razie zagubienia śrubokrętu dzwoń 112

aktualnościW ramach akcji „Życia nie noże” („Lives Not Knives”) brytyjska policja przygotowała ulotkę dla mieszkańców. Przetłumaczono ją na szereg języków, w tym na polski. Czy wiesz, po czym poznać, że ktoś nosi nóż? Czy wiesz dlaczego, ktoś może chcieć nosić nóż? -...

Noże tylko dla pełnoletnich!

Noże tylko dla pełnoletnich!

aktualności"Nie sprzedajemy noży osobom poniżej 18 roku życia" - taka informacja pojawiła się obok noży i narzędzi na półkach jednej z sieci marketów działających na polskim rynku. Oczywiście nie nastąpiła wcześniej żadna zmiana w prawie dotycząca kupowania i...

“Trzeba być gotowym na każdą sytuację”

“Trzeba być gotowym na każdą sytuację”

aktualności"Trzeba być gotowym na każdą sytuację" - powiedział szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz dodając przy tym, że ma spakowany plecak ucieczkowy. Komentarz Fundacji Ad Arma: Jesteśmy gotowi na wojnę czy do ucieczki? Niech się politycy zdecydują. Widmo Zaleszczyk...

Wymiar sprawiedliwości a bezpieczeństwo

Wymiar sprawiedliwości a bezpieczeństwo

aktualnościZgodnie z komunikatem wydanym przez Prokuraturę Okręgową w Siedlcach kierowaną przez prokuratora Krzysztofa Czyżewskiego w podległej mu instytucji powołano zespół śledczy w celu prowadzenia śledztwa w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia...

Mamy oswoić się z zagrożeniem

Mamy oswoić się z zagrożeniem

aktualnościMamy oswoić się z zagrożeniem "Z bezpieczeństwem i przygotowaniem na zagrożenia należy się oswajać" – powiedział szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz ogłaszając przy tym nowy program „Edukacja z wojskiem”, który ma objąć 3500 szkół. "Od przedszkolaka do...

Dotacje UE na zwiększenie produkcji amunicji

Dotacje UE na zwiększenie produkcji amunicji

aktualnościUnia Europejska zamierza przekazać ze swojego budżetu 500 milionów euro na zwiększenie produkcji amunicji w zakładach zbrojeniowych. Wedle informacji opublikowanych w Dzienniku Gazeta Prawna, głównym beneficjentem wsparcia będą niemieckie koncerny, a Polska...

Jak szkoli się WOT?

Jak szkoli się WOT?

aktualnościKrótka charakterystyka procesu szkolenia żołnierza i pododdziałów wojsk obrony terytorialnej wygląda następująco: cały cykl szkolenia trwa aż 72 miesiące, czyli sześć lat. Po szkoleniu podstawowym lub wyrównawczym (dla żołnierzy z innych rodzajów wojsk,...

Liczebność Wojsk Obrony Terytorialnej

Liczebność Wojsk Obrony Terytorialnej

aktualnościW listopadzie 2015 r. podczas przedstawiania posłom Komisji Obrony Narodowej Informacji Ministra Obrony na temat aktualnych problemów obronności oraz planów działań resortu w 2016 r. minister obrony narodowej Antoni Macierewicz zapowiedział utworzenie...

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

  Adres email (wymagane)

  Oświadczam, że zostałem poinformowany o przetwarzaniu moich danych osobowych przez Administratora na zasadach określonych w Polityce Prywatności

  sklep internetowy dla naszych sympatyków

  Kupując na 3dom.pro/ad-arma/ wspierasz Fundację

  Wesprzyj  

  Fundacja Ad Arma utrzymuje się wyłącznie z datków wpłacanych przez sympatyków. Nie korzystamy ze wsparcia ani dotacji z Unii Europejskiej.

  Podstawę działalności stanowią wpłacane regularnie, raz na miesiąc darowizny w wysokości 40, 80 złotych lub w innej dowolnej kwocie.

  Każde wsparcie jakie otrzymujemy, przeznaczamy na nasze cele statutowe oraz realizację projektów Fundacji. Od Państwa wsparcia zależy sukces naszych działań.

  DOTPAY

  Wesprzyj za pomocą Blika, przelewu online itp.

  PRZELEW TRADYCYJNY

  64 1020 5011 0000 9802 0292 2334
  Fundacja Ad Arma
  87-162 Krobia

  PAYPAL

  Wesprzyj szybko i wygodnie przez PayPal.