aktualności
Chcą ograniczyć Polakom dostęp do broni czarnoprochowej
Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów złożył do Sejmu petycję o ograniczenie Polakom dostępu do broni czarnoprochowej. Funkcjonariusze Związku domagają się m.in. wprowadzenia obowiązku rejestracji broni czarnoprochowej, zezwoleń na posiadanie broni czarnoprochowej, okresowych kontroli posiadaczy broni oraz ograniczeń związanych z przemieszczaniem się z bronią czarnoprochową.
Jako uzasadnienie tych zmian podaje się:
1) Kilka incydentalnych przypadków przestępstw dokonanych z użyciem broni czarnoprochowej.
2) Śmiercionośna broń czarnoprochowa jest takim samym, a nawet większym zagrożeniem dla życia i zdrowia człowieka jak współczesna broń palna.
3) Broń czarnoprochowa nie podlega rejestracji, więc znajduje się „nie wiadomo gdzie i nie wiadomo w czyich rękach”.
Warto w tej sytuacji przypomnieć, że w ubiegłym roku weszły w życie regulacje (zwane publicystycznie projektem „Kasta +”) ułatwiające dostęp do współczesnej broni palnej funkcjonariuszom służb mundurowych, sędziom, prokuratorom i członom służb.
Komentarz Fundacji Ad Arma:
Argumentacja użyta w petycji żądającej ograniczenia zwykłym obywatelom dostępu do broni czarnoprochowej jest wewnętrznie sprzeczna i uzasadnia wręcz przeciwne tezy.
Związek podkreśla, że w rękach Polaków jest ok. 500 000 sztuk nierejestrowanej i niereglamentowanej broni czarnoprochowej oraz że broń czarnoprochową można tak po prostu kupić „na dowód” i poruszać się z nią w stanie załadowanym. Jednocześnie Związek przywołuje 5 (słownie: pięć) przypadków przestępstw dokonanych z broni czarnoprochowej przeciwko policjantom. W ciągu ostatnich lat stan zatrudnienia w policji to ok. 100 000 etatów, w związku z czym opisywana sytuacja dotyczy ok. 0.005% policjantów. Związek nie przytacza przy tym żadnych danych porównawczych, np. związanych z przestępczością dokonywaną z bronią na pozwolenie lub bronią posiadaną nielegalnie.
Jak napisali autorzy petycji: „broń taka jak np. Remington kalibru 44 jest to broń celna i dużo potężniejsza od pistoletu służbowego policjanta” oraz że „broń czarnoprochowa stanowi tożsame, jak nie większe zagrożenie dla życia i zdrowia człowieka (…) A przy tym wszystkim koszt zakupu repliki tej śmiercionośnej broni to 2 000 zł.”
Z policyjnej argumentacji wynika więc wprost, że na przestrzeni lat skala przestępczości z użyciem taniej, masowo posiadanej, powszechnie dostępnej, „śmiercionośnej i niebezpiecznej” broni czarnoprochowej ma w Polsce charakter incydentalny, a Polacy jako społeczeństwo potrafią odpowiedzialnie obchodzić się z taką bronią. W związku z tym nie powinny również istnieć przeciwwskazania w ograniczaniu dostępu do współczesnej broni palnej (mniej niebezpiecznej i łatwiejszej w obsłudze).
Czemu więc służy ta petycja, nad którą ma wkrótce pochylić się MSWiA? Fundacja Ad Arma po raz kolejny przypomina, że w kontroli dostępu do broni nie chodzi o broń. Chodzi o kontrolę.
Na początku tego roku rząd Wielkiej Brytanii pochylili się nad przestępczością dokonywaną za pomocą kusz i proc. Oficjalnie stwierdzono, że są to incydenty (w latach 2011–2021 miało dojść do mniej niż 10 zabójstw z użyciem kuszy w kraju liczącym ponad 60 mln obywateli). W związku z tym, otwarto tzw. konsultacje społeczne proponując wprowadzenie ograniczeń związanych z posiadaniem i sprzedażą kusz. Zaproponowano też możliwość wprowadzenia zakazu posiadania „ostrych” grotów do łuków i kusz.
Brzmi znajomo? To dokładnie taka sama „logika” jak argumentacja użyta przez polską policję celem ograniczenia zwykłym Polakom dostępu do broni czarnoprochowej. Chodzi wyłącznie o rozbrojenie społeczeństwa. Rozbrojenie tym bardziej skandaliczne, że dotyczy jedynego rodzaju broni palnej, która jest powszechnie dostępna, w związku z czym może być nabyta i użyta np. w sytuacji kryzysu (patrz: powódź na południu Polski i szabrownicy), anarchii, załamania się struktur państwa czy wojny na terytorium RP. Broń czarnoprochowa to w takich sytuacjach ostatnia i często jedyna linia obrony zwykłych ludzi przed szabrownikami, dezerterami, bandytami czy „imigrantami”.
Przypominamy, że obowiązek rejestracji i reglamentacji broni palnej zawsze jest wstępem do jej konfiskaty (patrz np. Kanada). W związku z aktualną sytuacją apelujemy do wszystkich środowisk w Polsce (w szczególności do zwolenników tzw. „rozsądnego dostępu do broni”) o podjęcie zdecydowanych działań w celu obrony nierejestrowanego i niereglamentowanego dostępu do broni czarnoprochowej. Jeśli nie będziemy działać na rzecz poszerzenia dostępu do broni, czeka nas to samo co np. w Wielkiej Brytanii – zakaz posiadania nie tylko broni palnej, ale również scyzoryków, noży, mieczy, a potem jakichkolwiek innych przedmiotów mogących służyć obronie, w tym nawet improwizowanej broni stworzonej spontanicznie z przedmiotów codziennego użytku.
Prosimy też o wsparcie działań Fundacji Ad Arma na rzecz obrony dostępu do broni czarnoprochowej oraz przywrócenia w Polsce powszechnego dostępu do broni:
Nasz nr konta: 64 1020 5011 0000 9802 0292 2334
Fundacja Ad Arma
87-162 Krobia
Więcej aktualności
Przegląd prasy 19 – 25.04
aktualnościPodsumowanie tygodnia 19 – 25 kwietnia AD 2025 19 kwietnia Zjednoczone Emiraty Arabskie dołączyły do programu budowy koreańskiego samolotu wielozadaniowego KF-21. Prototypy KF-21 odbyły ponad tysiąc lotów. Produkcja egzemplarzy przedseryjnych planowana...
Cywile czy policja? Kto skuteczniej powstrzymuje zamachowców?
aktualnościAmerykański think-tank The Crime Prevention Research Center (CPRC) opublikował wyniki badania naukowego pt.: „Czy uzbrojeni cywile powstrzymują aktywnych strzelców skuteczniej niż umundurowani funkcjonariusze policji?” Autorzy zauważają, że zarówno FBI jak...
Przegląd prasy 12 – 18.04
aktualnościPodsumowanie tygodnia 12 – 18 kwietnia AD 2025 12 kwietnia Senat USA zatwierdził głosami senatorów republikańskich, 14 demokratycznych i jednego niezależnego kandydaturę gen. broni Dan’a Cain’a na stanowisko Szefa Połączonego Kolegium Szefów Sztabu Sił...
Radosnych i rodzinnych Świąt Wielkiej Nocy życzy Fundacja Ad Arma
aktualnościFundacja Ad Arma życzy wszystkim darczyńcom i sympatykom spokojnych, radosnych i rodzinnych Świąt Wielkiej Nocy. Niech Zmartwychwstały Chrystus obdarzy Was swoim błogosławieństwem i łaską.[dsm_text_divider header="Więcej aktualności" color="#000000"...
Promocja świąteczna i nowa koszula
aktualnościZapraszamy do kupna nowej koszuli z napisem Ad Arma, oraz innych produktów w naszym sklepie. Od dzisiaj (środa 16.04) wielkanocna promocja na wybrane produkty, trwająca do 26.04 włącznie. Dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na cele statutowe naszej...
Przegląd prasy 5 – 11.04
aktualnościPodsumowanie tygodnia 5 – 11 kwietnia AD 2025 5 kwietnia Finowie ogłosili, że planują zwiększenie budżetu obronnego do 3 % PKB do 2029 r. Ponadto zamierzają wypowiedzieć konwencję o zakazie stosowania min przeciwpiechotnych[i]. Turecki tankowiec powietrzny...
Promocja
aktualnościPromocja! Od dzisiaj do 16 kwietnia włącznie raport „Tabele PST” można kupić w cenie 34 zł. „Tabele PST” to pierwsza w Polsce publikacja, która podejmuje próbę całościowego ujęcia tematu modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP oraz proponuje metodę, wedle...
Ujawniono raport na temat strzelaniny
aktualnościPolicja w Nashville opublikowała szczegółowy raport ze śledztwa w sprawie strzelaniny, do której doszło w Covenant School 27 marca 2023 roku. Sprawca zamachu, Audrey Hale, zamordowała sześć osób, w tym troje 9-letnich dzieci. Sporządzenie raportu zajęło...
Przegląd prasy 29.03 – 4.04
aktualnościPodsumowanie tygodnia 29 marca – 4 kwietnia AD 2025 29 marca Rumunia wybrała tureckie korwety Hisar jako wyposażenie swojej marynarki wojennej. Wcześniej anulowano kontrakt z Francuzami z powodu problemów z offsetem. Rumunia wymaga udziału własnego...
US Army pod lupą komisji Izby Reprezentantów
aktualnościW lutym br. odbyło się posiedzenie Komisji Rodzajów Sił Zbrojnych Izby Reprezentantów USA zatytułowane „Protecting American Interests in a Convergent Global Threat Environment.” Omówiono na nim najważniejsze zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa i interesów...
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

sklep internetowy dla naszych sympatyków
Wesprzyj 
Fundacja Ad Arma utrzymuje się wyłącznie z datków wpłacanych przez sympatyków. Nie korzystamy ze wsparcia ani dotacji z Unii Europejskiej.
Podstawę działalności stanowią wpłacane regularnie, raz na miesiąc darowizny w wysokości 40, 80 złotych lub w innej dowolnej kwocie.
Każde wsparcie jakie otrzymujemy, przeznaczamy na nasze cele statutowe oraz realizację projektów Fundacji. Od Państwa wsparcia zależy sukces naszych działań.
DOTPAY
Wesprzyj za pomocą Blika, przelewu online itp.
PRZELEW TRADYCYJNY
64 1020 5011 0000 9802 0292 2334
Fundacja Ad Arma
87-162 Krobia
PAYPAL
Wesprzyj szybko i wygodnie przez PayPal.