aktualności
Czyich interesów będzie bronić Armia UE?
W związku z aktualną sytuacją geopolityczną przyspieszeniu uległy prace nad tworzeniem „armii europejskiej”. Czyich interesów będzie bronić taka armia?
W listopadzie 2020 r. Fundacja Ad Arma opublikowała (przygotowany w styczniu 2019 r.) raport “Wpływ utworzenia Sił Zbrojnych Unii Europejskiej na narodowe zdolności obronne Rzeczpospolitej Polskiej”. Dokonana analiza wskazuje, że utworzenie SZ UE powoduje bezpośrednie ryzyko rozmontowania lub erozji wszystkich filarów bezpieczeństwa narodowego Polski. Zachęcamy do lektury tego raportu, który jest dostępny za darmo na naszej stronie.
Korzystając z okazji chcemy przypomnieć, że pomysł utworzenia armii UE nie jest nową koncepcją. Jego korzenie możemy znaleźć już w tzw. Manifeście z Ventotene z 1941 roku, który jest ideowym programem Unii Europejskiej:
“Pierwszym zadaniem, bez rozwiązania którego wszelki postęp będzie tylko złudzeniem, jest ostateczne zlikwidowanie granic dzielących Europę na suwerenne państwa. (…) Chodzi o stworzenie państwa federalnego, które stoi na własnych nogach i dysponuje europejską armią zamiast armiami narodowymi.”
W związku z tym, po raz kolejny zachęcamy do zadania sobie następujących pytań:
– Czyich interesów będzie bronić „armia europejska”? Czy tych samych wartości i interesów, które zobowiązane są bronić obecne Siły Zbrojne RP? Jest to kluczowe pytanie, w szczególności kiedy każdego dnia w praktyce patrzymy na to, jak Unia Europejska „broni” interesów np. polskich przedsiębiorców lub polskich rolników…
– Jeśli „armia europejska” powstanie, to kim w tej armii będą Polacy? Głównymi decydentami na poziomie strategicznym i operacyjnym czy podwykonawcami rozkazów płynących z Brukseli lub Berlina? Możliwe oczywiście, że jakiś polski dowódca zajmie wysokie stanowisko w armii europejskiej. Podobnie jak niektórzy polskojęzyczni politycy zajmują formalnie wysokie funkcje w instytucjach unijnych. Co jednak wynika z tego dla Polski…? Dodatkowo – czy objęcie wysokiego stanowiska w „armii europejskiej” będzie się wiązać z koniecznością akceptacji i afirmacji „wartości europejskich”?
– Kto z ramienia politycznego będzie decydował o użyciu „armii europejskiej” oraz o takich kwestiach jak np. negocjacje pokojowe lub zawieszenie broni? Czy rząd nad Wisłą będzie miał realny wpływ na przebieg operacji wojennej prowadzonej przez „armię UE” oraz na warunki zakończenia wojny?
– Gdzie i z kim będzie walczyć „armia europejska”? Na czyim terenie będą ewentualne walki? Gdzie w razie wojny będą największe zniszczenia infrastruktury i straty w ludności cywilnej? W świetle deklaracji europejskich polityków nie zanosi się na to, aby potencjalna wojna miała mieć miejsce np. na terytorium Belgii lub Portugalii.
– Gdzie z punktu widzenia funkcjonowania i zaopatrywania „armii europejskiej” należałoby ulokować zakłady i fabryki kluczowe dla „europejskiego” przemysłu zbrojeniowego? Czy należy je tworzyć blisko potencjalnej linii frontu? Jeśli takie zakłady powstaną, to PKB których „euroregionów” będą zasilać?
– Jakie są inne scenariusze rozwoju wydarzeń geopolitycznych i militarnych? Czy „europejskie” siły o charakterze wojskowo-policyjnym mogą zostać wykorzystanie do innych celów niż tylko walka z zewnętrznym przeciwnikiem, np. do obrony „zagrożonej demokracji” w którymś z „euroregionów”?
– Jak powstanie „armii UE” wpłynie na relacje z NATO, przede wszystkim na relacje z USA oraz kwestie takie jak np. podpisane kontrakty na zakup sprzętu wojskowego oraz logistykę systemów uzbrojenia wpiętą w procedury amerykańskie?
Wiele innych pytań można mnożyć. Dlatego raz jeszcze zachęcamy do lektury raportu, zwłaszcza teraz, w kontekście powracających w przestrzeni medialnej wypowiedzi dotyczących utworzenia armii europejskiej.
Jeżeli podoba się Państwu to, co i jak robimy, prosimy o wsparcie Fundacji Ad Arma. Wsparcie, które pozwoli nam m.in. zaangażować kolejnych współpracowników i analityków. Dzięki temu będziemy mogli dalej pracować na rzecz informowania Polaków o realnym stanie obronności państwa i budowania suwerennych możliwości zgodnych z naszymi, a nie obcymi, interesami.
Numer konta: 64 1020 5011 0000 9802 0292 2334
Fundacja Ad Arma
87-162 Krobia
Link do raportu: https://adarma.pl/wp-content/uploads/2023/12/raport_szue.pdf
Więcej aktualności
Przegląd prasy 19 – 25.04
aktualnościPodsumowanie tygodnia 19 – 25 kwietnia AD 2025 19 kwietnia Zjednoczone Emiraty Arabskie dołączyły do programu budowy koreańskiego samolotu wielozadaniowego KF-21. Prototypy KF-21 odbyły ponad tysiąc lotów. Produkcja egzemplarzy przedseryjnych planowana...
Cywile czy policja? Kto skuteczniej powstrzymuje zamachowców?
aktualnościAmerykański think-tank The Crime Prevention Research Center (CPRC) opublikował wyniki badania naukowego pt.: „Czy uzbrojeni cywile powstrzymują aktywnych strzelców skuteczniej niż umundurowani funkcjonariusze policji?” Autorzy zauważają, że zarówno FBI jak...
Przegląd prasy 12 – 18.04
aktualnościPodsumowanie tygodnia 12 – 18 kwietnia AD 2025 12 kwietnia Senat USA zatwierdził głosami senatorów republikańskich, 14 demokratycznych i jednego niezależnego kandydaturę gen. broni Dan’a Cain’a na stanowisko Szefa Połączonego Kolegium Szefów Sztabu Sił...
Radosnych i rodzinnych Świąt Wielkiej Nocy życzy Fundacja Ad Arma
aktualnościFundacja Ad Arma życzy wszystkim darczyńcom i sympatykom spokojnych, radosnych i rodzinnych Świąt Wielkiej Nocy. Niech Zmartwychwstały Chrystus obdarzy Was swoim błogosławieństwem i łaską.[dsm_text_divider header="Więcej aktualności" color="#000000"...
Promocja świąteczna i nowa koszula
aktualnościZapraszamy do kupna nowej koszuli z napisem Ad Arma, oraz innych produktów w naszym sklepie. Od dzisiaj (środa 16.04) wielkanocna promocja na wybrane produkty, trwająca do 26.04 włącznie. Dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na cele statutowe naszej...
Przegląd prasy 5 – 11.04
aktualnościPodsumowanie tygodnia 5 – 11 kwietnia AD 2025 5 kwietnia Finowie ogłosili, że planują zwiększenie budżetu obronnego do 3 % PKB do 2029 r. Ponadto zamierzają wypowiedzieć konwencję o zakazie stosowania min przeciwpiechotnych[i]. Turecki tankowiec powietrzny...
Promocja
aktualnościPromocja! Od dzisiaj do 16 kwietnia włącznie raport „Tabele PST” można kupić w cenie 34 zł. „Tabele PST” to pierwsza w Polsce publikacja, która podejmuje próbę całościowego ujęcia tematu modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP oraz proponuje metodę, wedle...
Ujawniono raport na temat strzelaniny
aktualnościPolicja w Nashville opublikowała szczegółowy raport ze śledztwa w sprawie strzelaniny, do której doszło w Covenant School 27 marca 2023 roku. Sprawca zamachu, Audrey Hale, zamordowała sześć osób, w tym troje 9-letnich dzieci. Sporządzenie raportu zajęło...
Przegląd prasy 29.03 – 4.04
aktualnościPodsumowanie tygodnia 29 marca – 4 kwietnia AD 2025 29 marca Rumunia wybrała tureckie korwety Hisar jako wyposażenie swojej marynarki wojennej. Wcześniej anulowano kontrakt z Francuzami z powodu problemów z offsetem. Rumunia wymaga udziału własnego...
US Army pod lupą komisji Izby Reprezentantów
aktualnościW lutym br. odbyło się posiedzenie Komisji Rodzajów Sił Zbrojnych Izby Reprezentantów USA zatytułowane „Protecting American Interests in a Convergent Global Threat Environment.” Omówiono na nim najważniejsze zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa i interesów...
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

sklep internetowy dla naszych sympatyków
Wesprzyj 
Fundacja Ad Arma utrzymuje się wyłącznie z datków wpłacanych przez sympatyków. Nie korzystamy ze wsparcia ani dotacji z Unii Europejskiej.
Podstawę działalności stanowią wpłacane regularnie, raz na miesiąc darowizny w wysokości 40, 80 złotych lub w innej dowolnej kwocie.
Każde wsparcie jakie otrzymujemy, przeznaczamy na nasze cele statutowe oraz realizację projektów Fundacji. Od Państwa wsparcia zależy sukces naszych działań.
DOTPAY
Wesprzyj za pomocą Blika, przelewu online itp.
PRZELEW TRADYCYJNY
64 1020 5011 0000 9802 0292 2334
Fundacja Ad Arma
87-162 Krobia
PAYPAL
Wesprzyj szybko i wygodnie przez PayPal.