aktualności

Ustawa o Obronie Ojczyzny w sejmie

11/03/2022

W chwili najpoważniejszego podczas istnienia III Rzeczypospolitej zagrożenia wojennego, rząd zaproponował projekt ustawy o obronie ojczyzny, który dokonuje rewolucji w Wojsku Polskim. Występują w nim poważne błędy, a nawet nadużycia i propozycje w sposób oczywisty sprzeczne z Konstytucją.

W sprzeczności z Konstytucją RP stoi m.in. proponowany zapis dotyczący tego, czemu w ogóle mają służyć Siły Zbrojne RP. Sprzeczny z ustawą zasadniczą jest także inny proponowany artykuł dotyczący tego, kto decyduje o czasie wojny (wedle Konstytucji Sejm RP, wedle projektu Prezydent na wniosek Rady Ministrów). Tego typu poważne i fundamentalne różnice mogą prowadzić do chaosu lub nawet sabotowania mobilizacji lub użycia Sił Zbrojnych w krytycznym momencie rozpoczęcia konfliktu zbrojnego.

Duże wątpliwości budzą także inne artykuły proponowanej ustawy, takie jak np. art. 9 mówiący o tym, że organy wojskowe w toku wykonywania zadań w zakresie obronności państwa mogą żądać bliżej nieokreślonej „niezbędnej pomocy” (otwarty katalog) od przedsiębiorców oraz innych podmiotów. Smutna praktyka bieżącej działalności urzędowej jasno wskazuje kierunek, w jaki mogą pójść działania oparte o tego typu przepisy.

Zmiany proponowane przez ustawę o obronie ojczyzny idą również w kierunku cywilnej dominacji nad Wojskiem Polskim i „ręcznego sterowania” siłami zbrojnymi przez polityków. Konstytucja nie przewiduje takiej relacji określając, iż Siły Zbrojne podlegają cywilnej kontroli, a nie cywilnemu zarządzaniu (czy tym bardziej dowodzeniu). Konstytucja pośrednio wskazuje na rozdział sfery wojskowej i cywilnej. W ustawie o obronie ojczyzny tego rozdziału jednak w wielu miejscach nie tylko nie ma, ale wręcz przyjęto nadrzędną rolę cywili.

Na te i wiele innych kwestii zwracaliśmy w ostatnich dniach uwagę jako Fundacja Ad Arma w trakcie sejmowych prac nad ustawą o obronie ojczyzny. Proponowane zmiany można podsumować krótko: wprowadzenie Polskiego Ładu w wojsku skończy się prawdopodobnie gorzej, niż wprowadzenie Polskiego Ładu w podatkach. Podkreślaliśmy też, że nawet gdyby ten projekt był idealny, to w obecnych warunkach jego przyjęcie byłoby niebezpieczne.

Ustawa o obronie ojczyzny to rewolucja w Wojsku Polskim i całkowita zmiana systemu u jego fundamentów. Rewolucja niezwykle szeroka w ogromnej instytucji kluczowej dla naszego państwa. Rewolucja, która może być wielkim zagrożeniem w momencie kryzysu. Konsekwencją jej wprowadzenia będzie przede wszystkim początkowy chaos, potęgujący i tak już obecny bałagan. Czy mamy obecnie na to czas? 

Znajdujemy się w sytuacji, w której jeden z naszych sąsiadów (mocarstwo atomowe), przy współudziale drugiego sąsiada, napadł na trzeciego (którego my wspieramy) i sugeruje, że my możemy być następni. Co więcej, wszystkie dostępne dane wskazują, i Fundacja Ad Arma wskazywała na to wielokrotnie w swoich raportach, na utratę przez Polskę w ostatnich 30 latach możliwości samodzielnej obrony. Polegać możemy tylko na sojusznikach, którzy nie mają możliwości generacji siły w odpowiednim czasie i odpowiedniej ilości (cześć sprzętu oddano właśnie Ukrainie), oraz zwyczajnie mogą nie mieć woli do aktywnej pomocy Polsce (co przerabialiśmy już w 1939 roku).

Wszelkie rewolucje czy zmiany systemu obrony dokonywane w chwili kryzysu są niebezpieczne oraz obezwładniają i tak nieliczne i zdecydowanie niewystarczające siły, które aktualnie posiadamy. Jak już podkreślaliśmy, pierwszym obowiązkiem rządu polskiego powinno być obecnie przywrócenie zdolności militarnych państwu na poziomie jego potencjału. Da się to zrobić pomimo wadliwego i niedoskonałego prawa, wymaga to jednak cywilnej odwagi i zdolności do podjęcia stanowczych decyzji, które nie zawsze muszą przynosić popularność dla generałów i polityków.

Fundacja Ad Arma od kilku lat zwraca uwagę nie tylko na kwestie organizacyjne, doktrynalne czy prawne, ale też na ogromne problemy sprzętowe i braki nie tylko nowoczesnego, ale też jakiegokolwiek sprzętu wojskowego niezbędnego na współczesnym polu walki (np. podstawowych systemów przeciwpancernych i przeciwlotniczych). „Obiektywne trudności” sprawiły, że nie udało się go wyprodukować lub kupić przez ponad 30 lat istnienia III RP. Pilnie potrzebna jest nam więc silna i samodzielna armia, która nie może jednak istnieć bez autentycznej niezależności państwa polskiego, która jest warunkiem koniecznym wszelkich zmian mających służyć interesom Polski i jej obywateli.

Ten wątek również podnosiliśmy w Sejmie, obok licznych zastrzeżeń natury merytorycznej do samego projektu ustawy o obronie ojczyzny. Było to możliwe dzięki pracy zespołu analityków i prawników Fundacji Ad Arma, którzy poświęcili 3 miesiące na przeanalizowanie liczącej ponad 500 stron ustawy. Wedle naszej wiedzy, jesteśmy jedynymi, którzy to zrobili z grona instytucji i mediów pozarządowych.

Jest to właśnie ten element, o który często pytają nasi Sympatycy, a którego nie widać na zewnątrz Fundacji. Żmudna, merytoryczna praca w zaciszu biura, która w odpowiednim momencie wychodzi na jaw.

W trakcie prac nad projektem ustawy o obronie ojczyzny posłowie Konfederacji zapowiedzieli, że poprą go w ciemno. Zaprosili nas jednak na posiedzenie zespołu parlamentarnego, na którym mogliśmy wytłumaczyć główne zagrożenia płynące z projektu oraz szerszy kontekst sytuacji, w jakiej jako Polska się znajdujemy. W wyniku tego, przynajmniej część z nich zmieniła zdanie, a z ich pomocą zostaliśmy zaproszeni na posiedzenie podkomisji obrony narodowej, gdzie również zabieraliśmy głos.

Wiemy, że to kropla w morzu potrzeb. Ale kropla drąży skałę. Nasze analizy i raporty czytają również przedstawiciele innych ugrupowań oraz urzędnicy i wojskowi. Jeżeli podoba się Państwu to, co i jak robimy, prosimy o wsparcie Fundacji Ad Arma. Wsparcie, które pozwoli nam przede wszystkim zaangażować kolejnych współpracowników. Dzięki temu będziemy mogli dalej pracować na rzecz informowania Polaków o realnym stanie obronności państwa i budowania suwerennych możliwości zgodnych z naszymi, a nie obcymi, interesami.

Numer konta: 64 1020 5011 0000 9802 0292 2334
Fundacja Ad Arma
87-162 Krobia

Więcej aktualności

Dotacje UE na zwiększenie produkcji amunicji

Dotacje UE na zwiększenie produkcji amunicji

aktualnościUnia Europejska zamierza przekazać ze swojego budżetu 500 milionów euro na zwiększenie produkcji amunicji w zakładach zbrojeniowych. Wedle informacji opublikowanych w Dzienniku Gazeta Prawna, głównym beneficjentem wsparcia będą niemieckie koncerny, a Polska...

Jak szkoli się WOT?

Jak szkoli się WOT?

aktualnościKrótka charakterystyka procesu szkolenia żołnierza i pododdziałów wojsk obrony terytorialnej wygląda następująco: cały cykl szkolenia trwa aż 72 miesiące, czyli sześć lat. Po szkoleniu podstawowym lub wyrównawczym (dla żołnierzy z innych rodzajów wojsk,...

Liczebność Wojsk Obrony Terytorialnej

Liczebność Wojsk Obrony Terytorialnej

aktualnościW listopadzie 2015 r. podczas przedstawiania posłom Komisji Obrony Narodowej Informacji Ministra Obrony na temat aktualnych problemów obronności oraz planów działań resortu w 2016 r. minister obrony narodowej Antoni Macierewicz zapowiedział utworzenie...

Komu sprzyjają zakazy posiadania broni?

Komu sprzyjają zakazy posiadania broni?

aktualnościPolicjanci z trójmiejskiej drogówki zatrzymali mężczyznę, który miał orzeczonych 7 sądowych zakazów prowadzenia pojazdów. Kierujący nie miał włączonych świateł, zapiętych pasów i ubezpieczenia OC. Miał za to narkotyki. Liczne zakazy i przepisy prawne nie...

Myśliwi i polowanie, po co to komu?

Myśliwi i polowanie, po co to komu?

aktualnościPoprzedni tydzień w dużym stopniu upłynął pod znakiem protestów rolniczych. Mniejszy rozgłos uzyskał fakt, że do rolników dołączyli się myśliwi. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiedziało bowiem szereg ograniczeń w prowadzeniu gospodarki łowieckiej....

W XXI wieku zakażą grotów do łuków i kusz?

W XXI wieku zakażą grotów do łuków i kusz?

aktualnościPo tym jak w Wielkiej Brytanii zakazano noży i postawiono postulat zakazu posiadania długiej broni białej, brytyjski rząd pochylili się nad przestępczością dokonywaną za pomocą kusz i proc. Stwierdzono, że są to incydentalne zjawiska. W związku z tym...

Nowy raport na temat WOT

Nowy raport na temat WOT

aktualnościFundacja Ad Arma opublikowała nowy raport „Tabele WOT. Praktyka tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej”. Publikacja jest już dostępna do kupienia w formie papierowej. Celem raportu jest uporządkowanie dostępnych danych, nie objętych klauzulami dostępu do...

Nowy raport już dostępny do zakupu!

Nowy raport już dostępny do zakupu!

aktualnościRaport Fundacji Ad Arma "Tabele WOT. Praktyka tworzenie Wojsk Obrony Terytorialnej" już jest dostępny do zakupu w wersji papierowej. Link: https://3dom.pro/19835-tabele-wot-praktyka-tworzenia-wojsk-obrony-terytorialnej-red-jacek-hoga.html[dsm_text_divider...

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

  Adres email (wymagane)

  Oświadczam, że zostałem poinformowany o przetwarzaniu moich danych osobowych przez Administratora na zasadach określonych w Polityce Prywatności

  sklep internetowy dla naszych sympatyków

  Kupując na 3dom.pro/ad-arma/ wspierasz Fundację

  Wesprzyj  

  Fundacja Ad Arma utrzymuje się wyłącznie z datków wpłacanych przez sympatyków. Nie korzystamy ze wsparcia ani dotacji z Unii Europejskiej.

  Podstawę działalności stanowią wpłacane regularnie, raz na miesiąc darowizny w wysokości 40, 80 złotych lub w innej dowolnej kwocie.

  Każde wsparcie jakie otrzymujemy, przeznaczamy na nasze cele statutowe oraz realizację projektów Fundacji. Od Państwa wsparcia zależy sukces naszych działań.

  DOTPAY

  Wesprzyj za pomocą Blika, przelewu online itp.

  PRZELEW TRADYCYJNY

  64 1020 5011 0000 9802 0292 2334
  Fundacja Ad Arma
  87-162 Krobia

  PAYPAL

  Wesprzyj szybko i wygodnie przez PayPal.

  Dane kontaktowe

    87-162 Krobia
    +48 731 160 382
    fundacja@adarma.pl

  Godziny pracy

  Pn- Pt: 8:00 - 15:30
  Sobota: 8:00 - 15:30
  Niedziela: Zamknięte

  sprawdź co u nas

  Copyright © 2022 Fundacja Ad Arma. All rights reserved.